- 730 Views
- JobExpress.pl
- 9 grudnia 2020
- Firmy i usługi
Zabezpieczenie majątku na wypadek naszej nieoczekiwanej śmierci jest często kwestią odkładaną na bok, do zrobienia „na później”. Powody tego mogą być różne. Przede wszystkim, jest to ponury scenariusz, o którym wielu z nas po prostu woli nie myśleć. Codzienne życie prywatne i zawodowe dostarcza nam wystarczająco bieżących zmartwień. Kolejna obawa może być związana z przekonaniem o konieczności wypełnienia wielu złożonych formalności. Tymczasem, wiele czynności, które możemy podjąć jest stosunkowo prostych, zwłaszcza jeśli skorzystamy z drobnego wsparcie profesjonalnego doradztwa. Warto jest wykonać pewne kroki już teraz, a nasi bliscy z pewnością docenią tę troskę w najtrudniejszych dla nich chwilach.
Zabezpieczenie majątku a przepisy prawne
W przypadku, gdy nie zadbamy o zabezpieczenie majątku, kwestia dziedziczenia po naszej śmierci jest ściśle określona przez prawo. W pierwszej kolejności dziedziczyć będzie najbliższa rodzina zmarłego, czyli współmałżonek, dzieci oraz zstępni dziecka. W dalszej kolejności będzie to rodzeństwo zmarłego, zstępni rodzeństwa, a także rodzice osoby zmarłej. Należy zaznaczyć w tym miejscu, że obowiązujące prawo pomija przykładowo naszego partnera, z którym żyjemy w nieformalnym związku. Co więc zrobić, gdy nasze więzy rodzinne odbiegają od tych przewidzianych przez nasze państwo i chcielibyśmy sami decydować o tym, kogo wesprze nasz majątek? Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie sporządzenie testamentu. Jest to proces mniej skomplikowany niż mogłoby się wydawać.
Sposoby na zabezpieczenie majątku
Testament to powszechnie stosowany sposób na zabezpieczenie majątku, z którego sporządzeniem nie powinniśmy zwlekać. Najważniejsze o czym musimy wiedzieć w tym miejscu to to, że testament ma pierwszeństwo przed prawem spadkowym. Inaczej mówiąc, pozwala on nam w sposób dowolny decydować o podziale naszego dorobku. Co ciekawe, testament możemy sporządzić nawet samodzielnie, ma to niestety pewne ograniczenia: pozwala on nam jedynie określić kto będzie dziedziczył. Jeśli zależy nam na pełnej kontroli, czyli określeniu, które konkretnie składniki majątku trafią do kogo, wówczas musimy skorzystać z usług notariusza i stworzyć testament notarialny.
Innym rozwiązaniem, które może okazać się bardzo istotnym wsparciem dla naszych najbliższych i pomoże w zabezpieczeniu majątku jest zadbanie o ubezpieczenie na życie. Wprawdzie wiąże się to z opłacaniem comiesięcznych składek na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego, niemniej jednak ta inwestycja z pewnością będzie doceniona w ciężkiej sytuacji śmierci bliskiej osoby, która często wiąże się z nieprzewidzianymi wydatkami.
Dodatkowo, warto też zadbać o złożenie w naszym banku specjalnego dokumentu, który umożliwi wybranym najbliższym dyspozycję wkładem na wypadek śmierci. Oznacza to, że wskazane osoby będą mogły natychmiastowo korzystać z naszego konta bankowego. Należy bowiem pamiętać, że kwestie formalne związane z dziedziczeniem mogą być bardzo czasochłonne, więc nasza rodzina może pozostawać przez pewien okres bez dodatkowego wsparcia finansowego.
- 12 listopada 2024
Zarobisz MILION na Forex w 21 dni!
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 20 września 2024
Ekologiczne i zrównoważone praktyki w biznesach rodzinnych
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024