- 412 Views
- JobExpress.pl
- 16 lipca 2023
- Firmy i usługi
Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla konstrukcji dachu. Sprawdź, jak wpłynie na jego wytrzymałość?
Montaż instalacji fotowoltaicznej jest niezwykle opłacalny w obecnych czasach. Spowodowane jest to wieloma czynnikami – głównie znacznym wzrostem cen energii elektrycznej oraz polityką proekologiczną – co wiąże się z wysokimi dofinansowaniami do zakupu i montażu paneli i oprzyrządowania współpracującego.
Konstrukcja dachu a fotowoltaika
Inwestorzy, którzy planują założenie instalacji fotowoltaicznej, najczęściej wybierają dach budynku jako miejsce jej montażu. Dlaczego tak się dzieje? Spowodowane jest to głównie koniecznością poświęcenia sporej przestrzeni na instalacje paneli fotowoltaicznych dostępnych na https://www.esoleo.pl w przypadku dużych instalacji – dach jest tutaj idealnym wyjściem, dzięki któremu nie trzeba poświęcać powierzchni działki na zastosowanie alternatywnej technologii – montażu paneli na gruncie. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie o konstrukcję dachu – czy każda będzie w stanie udźwignąć instalacje fotowoltaiczną?
Instalacja fotowoltaiczne – ile ważą panele?
Standardowy panel fotowoltaiczny – również taki, jaki dostępny jest na Esoleo – złożony jest z 60 sztuk wysokiej jakości ogniw, waży przeszło 24 kilogramy. Jeden panel fotowoltaiczny o takich gabarytach jest w stanie wytworzyć energię o mocy około 460 Wp. Jeśli chcemy zatem, by nasza instalacja była w stanie wygenerować 10 kWp, niezbędny jest montaż ponad 20 modułów, co stanowi masę ponad pół tony. Z kolei instalacja o mocy ponad 20 kWp, to konieczność umieszczenia na dachu paneli fotowoltaicznych i konstrukcji wspornikowej o masie ponad jednej tony. Nie jest to obciążenie, z którym poradzą sobie wszystkie współczesne konstrukcje, w szczególności określane mianem lekkich.
Wytrzymałość dach w stosunku do wagi paneli – jak to obliczyć?
Ocena możliwości obciążenia dachu nie należy do zadań łatwych – wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu budownictwa, należy zatem bezwzględnie kierować się wskazaniami doświadczonego inżyniera, który określi zdolność nośną konstrukcji i samego dachu. Podczas wykonywanych pomiarów, obliczana jest statyczna wytrzymałość dachu jako całości oraz jego pojedynczych elementów składowych. Wszystkie otrzymane rezultaty przemnażane przez współczynnik bezpieczeństwa określany dla każdego z materiałów, z których złożony jest dach. Następnie – po uwzględnieniu pozostałych czynników, wpływających na nośność dachu – jak kąt nachylenia konstrukcji – otrzymywana jest nośność dachu. Przy określaniu, czy będzie ona wystarczająca do udźwignięcia fotowoltaiki, pod uwagę brane są również czynniki atmosferyczne – oprócz bowiem ciężaru samej instalacji, dach będzie musiał utrzymać również ciężar zalegającego śniegu czy sile wiatru.
Czy każdy dach jest w stanie utrzymać fotowoltaikę?
Niestety, nie wszystkie konstrukcje dachowe są w stanie udźwignąć dodatkowy ciężar, jakim jest ciężar instalacji fotowoltaicznej. Dotyczy to w szczególności obiektów, które budowane są niewielkimi kosztami – ich konstrukcja zazwyczaj nie uwzględnia możliwości dodatkowego obciążania ani dachu ani struktury nośnej budynku, które mogłyby w przyszłości zostać na nim zainstalowane. Jeśli zatem w przyszłości planowana jest inwestycja związana z uzupełnieniem obiektu o instalację fotowoltaiczną, należy zainwestować w odpowiednio dostosowany do niej projekt konstrukcji oraz materiały, które będą w stanie udźwignąć ciężar instalacji.
Co eliminuje możliwość założenia instalacji PV?
Do czynników, jakie stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do montażu fotowoltaiki należą:
- brak odpowiedniej (bezpiecznej) nośności konstrukcji dachowej lub całego obiektu,
- wyeksploatowanie (korozja lub spróchnienie) elementów konstrukcyjnych poszycia dachowego,
- widoczne uszkodzenia mechaniczne powierzchni dachu,
- obecność azbestu.
W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z fotowoltaiki gruntowej.
Przed zainwestowaniem w fotowoltaikę upewnij się, że konstrukcja Twojego dachu jest w stanie unieść ciężar planowanej inwestycji. Skonsultuj się ze specjalistami, którzy wskażą, czy możesz pozwolić sobie na zainstalowanie paneli na połaci dachowej.
- 20 listopada 2024
Założenie księgi wieczystej – krok po kroku
- 12 listopada 2024
Zarobisz MILION na Forex w 21 dni!
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 20 września 2024
Ekologiczne i zrównoważone praktyki w biznesach rodzinnych
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024