- 476 Views
- JobExpress.pl
- 27 lipca 2023
- Firmy i usługi
Jak sprawdzić, czy masz płynność finansową
Płynność finansowa to zdolność do regulowania w terminie bieżących płatności, np. rat kredytów i stałych rachunków, a także pokrywania innych wydatków bez konieczności zaciągania długów. Jak sprawdzić naszą płynność, gdy podejrzewamy, że jest zagrożona?
Kiedy możemy mówić o płynności finansowej
O płynności finansowej mówimy częściej w kontekście przedsiębiorstw. Termin ten nie powinien być też obcy osobom prowadzącym gospodarstwa domowe. W gruncie rzeczy chodzi przecież o to, aby terminowo regulować swoje zobowiązania finansowe. A więc, jeśli dany podmiot na czas opłaca raty zaciągniętych pożyczek czy kredytów, a w przypadku przedsiębiorców np. terminowo opłaca faktury, wówczas możemy powiedzieć, że posiada płynność finansową.
] Pozytywny wpływ na płynność ma także to, jak duży przychód generujemy w stosunku do wydatków i jakie są nasze oszczędności. W przypadku zdarzenia losowego mogą one okazać się kołem ratunkowym.
Skąd biorą się nasze długi
Utrata płynności finansowej następuje w momencie, gdy z jakiegoś powodu nie możemy uregulować należności w terminie. Jeśli więc zalegamy z płatnością raty kredytu, pożyczki, czynszu czy danego zakupu, wówczas tracimy wspomnianą płynność, a na naszym koncie powstaje dług. Jeśli chcemy ją odzyskać, powinniśmy jak najszybciej sprawdzić, co stało się przyczyną utraty płynności, by móc spłacić swoje zobowiązania.
Dobrze jest wiedzieć, co jest przyczyną braku terminowej płatności. Nierzadko jest to przeoczenie wynikające z posiadania wielu zobowiązań finansowych. Ale może to być też niewielki zator płatniczy, np. spóźniona wypłata, czy przeszacowanie wpływów, na które liczyliśmy (premia, prowizja od transakcji), który nie powinien mieć większego wpływu na generalną zdolność do regulowania opłat.Lepiej jednak wiedzieć, jak sprawdzić dług. Warto robić to regularnie m.in. po to, by zyskać pewność, że mamy kontrolę nad swoimi finansami (o ile już nie posiadamy długu). Należy też wspomnieć, że przyczyną utraty płynności finansowej może być zdarzenie losowe, jak np. choroba lub utrata pracy. Zgromadzone wcześniej oszczędności mogą pomóc utrzymać płynność również w sytuacji kryzysowej.
Jak sprawdzić dług
Informację o posiadaniu długów można otrzymać na kilka sposobów. Możesz dostać od wierzyciela lub firmy windykacyjnej wezwanie do zapłaty albo powiadomienie o tym, że wierzyciel dokonał wpisu o przeterminowanej płatności do jednego z rejestru dłużników. Mogło tak się zdarzyć, gdy od terminu płatności upłynęło już 30 dni, a wartość długu wynosiła co najmniej 200 zł. Dodatkowo wierzyciel powinien też poinformować osobę z zaległościami o takim zamiarze z odpowiednim wyprzedzeniem.
W Polsce działa kilka firm, które gromadzą dane na temat zadłużeń oraz dłużników. Są to tzw. biura informacji gospodarczej, w skrócie BIG-i. Może zrodzić się pytanie, czy informacja o długu w jednym rejestrze przekazywana jest automatycznie do pozostałych? Nie. BIG-i prowadzą względem siebie działalność konkurencyjną. Oznacza to, że informacje w poszczególnych rejestrach nie pokrywają się. Dlatego dobrze jest regularnie logować się na stronie takich biur jak ERIF BIG S.A., KRD BIG S.A., BIG InfoMonitor S.A., KBIG S.A. czy KIDT BIG S.A., gdzie pobierzemy raport na swój temat. Warto dowiedzieć się, jak często możemy sprawdzić się bezpłatnie.
Negatywna wzmianka w rejestrze dłużników? Czas działać!
Otrzymujesz wezwanie do zapłaty lub znajdujesz negatywną wzmiankę na swój temat w rejestrze długów. Co teraz? Przede wszystkim na spokojnie zapoznaj się z przyczyną powstania długu. Jeśli przeoczyłeś którąś z cyklicznych płatności, możesz sprawdzić w historii przelewów, czy rzeczywiście zdarzyło się, że płatność nie przeszła, np. w danym dniu nie było wystarczających środków na koncie. Jeśli dług nie jest duży, najlepiej i najszybciej po prostu przekazać zaległą płatność na konto wskazane przez wierzyciela.
Gdy z jakiegoś powodu nie możesz szybko uregulować należności, postaraj się porozumieć z wierzycielem lub pośredniczącą firmą windykacyjną. Istnieje realna szansa, że rozmowa przyniesie bardziej elastyczne warunki spłaty jak np. rozłożenie długu na raty lub wydłużenie terminu uregulowania 100% należności. Na tym etapie kwestię długu możemy rozwiązać polubownie, więc lepiej wziąć sprawę w swoje ręce.
- 20 listopada 2024
Założenie księgi wieczystej – krok po kroku
- 12 listopada 2024
Zarobisz MILION na Forex w 21 dni!
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 20 września 2024
Ekologiczne i zrównoważone praktyki w biznesach rodzinnych
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024