- 2587 Views
- JobExpress.pl
- 25 sierpnia 2020
- Podatki
Jak wybrać biuro księgowe? Czy do małej firmy potrzebna jest zewnętrzna księgowość?
Wybór biura rachunkowego dla firmy jest jedną z ważniejszych decyzji, jaką podejmuje przedsiębiorca. Prowadzenie dokumentacji i pilnowanie finansów musi być powierzone osobom doświadczonym, posiadającym odpowiednie kwalifikacje oraz godnym zaufania. Na co zwrócić uwagę, gdy szuka się biura rachunkowego i dobrej księgowej?
Czy biuro rachunkowe dla firmy to dobre rozwiązanie?
Żeby firma mogła swobodnie działać, konieczne jest także rzetelne prowadzenie księgowości, od czego może zależeć, być, albo nie być dla przedsiębiorstwa. Aby się tym zająć, mamy trzy możliwości: robić to samodzielnie, zatrudnić księgowego na etacie lub zlecić to zadania firmie zewnętrznej. Zdecydowanie najczęściej wybierana jest trzecia opcja, która sprawdza się zarówno z mikro, małych, jak i średnich firmach.
Największą zaletą zatrudnienia biura księgowego są przede wszystkim koszty, ponieważ wychodzi taniej, niż etat dla księgowego. Dodatkowo oszczędza też czas, gdybyśmy chcieli zająć się tym samodzielnie, dzięki czemu można go poświęcić dalszemu rozwojowi firmy. To ile kosztuje księgowość podpowiada trivo.pl, przy czym warto pamiętać, że największy wpływ na to ma przede wszystkim zakres oferowanych usług.
Jakie są kwalifikację biura księgowego?
Gdy już zdecyduje się na wybór biura rachunkowego do prowadzenia księgowości firmy, pozostaje jeszcze jeden problem – wybór tego najodpowiedniejszego. Zanim podpisze się jakąkolwiek umowę, najlepiej poszukać różnych biur i zapoznać się z ich usługami oraz rzecz jasna kwalifikacjami. Obecnie nie ma konieczności posiadania specjalnych uprawnień, by prowadzić biuro księgowe, warto jednak zwrócić uwagę, czy dana księgowa jednak je ma, zwłaszcza jeżeli chodzi o Licencję Ministra Finansów, Certyfikaty Centrum informacji Księgowej oraz potwierdzenia dla odbytych kursów i szkoleń.
Czy biuro rachunkowe posiada ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie o Odpowiedzialności Cywilnej jest tutaj rzeczą wręcz wymaganą przez prawo. Każde biuro księgowe powinno je mieć i należy zwrócić na to uwagę. Po co w ogóle jest ono potrzebne? Przede wszystkim ubezpieczenie chroni firmę przed ewentualnymi pomyłkami dokonanymi przez biuro rachunkowe, a tym samym przed ponoszeniem niepotrzebnych konsekwencji finansowych. Im wyższe jest ubezpieczenie, tym oczywiście lepiej. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę, co konkretnie obejmuje OC. Nie można też zapomnieć o ochronie danych osobowych.
Jaki zakres księgowości jest oferowany?
Firmy mogą mieć różną wielkość, a także działać na w różnych formach prawnych, a tym samym obejmują je nieco inne zakresy usług. Należy więc zastanowić się, na jakim wsparciu nam zależy i czy dane biuro rachunkowe te działania uwzględnia. Dodatkowo niektóre z nich ograniczają się do podstawowych usług, typu rozliczenia i wysyłanie dokumentów, a są i takie, gdzie księgowi działają jako reprezentanci firm w urzędach, a także pełnić funkcję doradców.
Jakie doświadczenie ma biuro rachunkowe?
Standardem jest, że im dłużej dane biuro rachunkowe działa na rynku, tym większa jest gwarancja jego jakości. Skoro utrzymuje się przez tyle lat, oznacza to, że ma całkiem sporo rzeszę zadowolonych klientów, którzy z niego korzystają. Przy okazji warto zorientować się, w jakich branżach szczególnie się specjalizują.
Jak działa biuro rachunkowe?
Chodzi tutaj przede wszystkim o sposób organizacji pracy, a im jest ona nowocześniejsza, tym lepiej. Dobrze zorientować się w godzinach pracy, co jest ważne, gdy na przykład chcemy oczekiwać szybkich odpowiedzi, w jaki sposób przesyłane są dokumenty i czy obejmują też drogę elektroniczną i internetowo, w jaki sposób wygląda komunikacja z biurem i księgowymi oraz z jaką częstotliwością należy przygotowywać dokumenty.
- 12 listopada 2024
Zarobisz MILION na Forex w 21 dni!
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 20 września 2024
Ekologiczne i zrównoważone praktyki w biznesach rodzinnych
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024