- 3060 Views
- JobExpress.pl
- 25 marca 2020
- Inwestycje
Większość Polaków przechowuje swoje oszczędności na lokatach i kontach oszczędnościowych. Mimo, że mamy, pełną świadomość ich niskiej opłacalności, nadal trzymamy tam nasze pieniądze. Wynika to najczęściej z braku naszej wiedzy i umiejętności, które pozwoliłyby nam na sięgniecie po bardziej atrakcyjne formy inwestowania. Tymczasem, na rynku funkcjonują setki funduszy inwestycyjnych.
Oczywiście, z inwestowaniem jest tak, że nie ma całkowitej gwarancji, czy nie straci się jakiś pieniędzy. Fundusze są jednak nieco bezpieczniejsze, od innych instrumentów finansowych. Wynika to z faktu, że w strategii danego funduszu, mamy dokładnie określone jego cele. Możemy więc dokonać wyboru według akceptowalnego przez nas samych poziomu ryzyka. Tyle tylko, że na początku naszej drogi, ilość funduszy, w które możemy zainwestować wydaje się po prostu ogłuszająca. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając fundusz.
Po pierwsze, trzeba sprawdzić, jak jest on zarządzany. To banalna prawda, im większe zyski funduszu, tym lepsze (z punktu widzenia inwestora) zarządzanie. Teoretycznie, powinny wystarczyć rankingi funduszy, tyle, że znajdziemy tam oceny z ostatniego roku czy dwóch, a dobrze by było mieć tę wiedzę w nieco dłuższej perspektywie, przynajmniej pięcioletniej. Warto szukać takich, które są na czele rankingu, ale niekoniecznie są pierwsze. W tym przypadku, może istnieć ryzyko, że w ostatnim okresie, podjęły zbyt ryzykowne decyzje i jeśli będą walczyć o utrzymanie tego poziomu łatwo spadną w dół. Zdecydowanie ważniejsze jest więc wieloletnie bycie w grupie liderskiej, nawet jeśli niekoniecznie na podium. Kluczowa jest powtarzalność dobrych wyników. Warto też przyjrzeć się SRRI danego funduszu. To wskaźnik odchylenia standardowych wyników poszczególnych tygodniach na przestrzeni ostatnich pięciu lat.
Poziom ryzyka funduszu obrazowany jest w skali od 1 do 7, gdzie 1 to najniższy poziom ryzyka a 7 najwyższy. Należy pamiętać, że nie ma funduszy akcji na poziomie 1, a obligacji na poziomie 7 i wynika to po prostu ze specyfiki instrumentów finansowych, jakimi fundusze obracają. Porównań można więc dokonywać tylko w obrębie jednej grupy. Z punktu widzenia inwestora dobrym wyborem może być fundusz z wysokimi wynikami i bardzo wysokim RSSI. Znaczy to, że zarządzający podejmuje ryzyko, ale umiejętności go nie zawodzą. Równie dobry, może być ten, który ma niskie RRSI, ale wysoki poziom wyników. Wtedy spokojne metody prowadzą do oczekiwanych rezultatów. Wybór funduszu nie jest sprawą prostą, warto poświecić na analizy trochę czasu. W końcu inwestujemy nasze, z trudem zarobione pieniądze.
Zdobądź nowych Klientów
Prowadzisz firmę w województwie zachodniopomorskim? Chciałbyś dotrzeć do nowych klientów i rozszerzyć zakres swojej działalności? Szukasz najlepszej jakości towarów i usług w swojej okolicy? Odwiedź nasz unikalny katalog firm! Specjalnie dla Ciebie selekcjonujemy najlepsze w województwie zachodniopomorskim, sprawdzone oferty lokalnych sklepów i specjalistów z takich dziedzin jak budownictwo, gastronomia, handel, internet, reklama, sport, turystyka, i wiele więcej. Odwiedź nas i przekonaj się sam!
- 12 listopada 2024
Zarobisz MILION na Forex w 21 dni!
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 20 września 2024
Ekologiczne i zrównoważone praktyki w biznesach rodzinnych
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024