- 1608 Views
- JobExpress.pl
- 24 kwietnia 2020
- Inwestycje
Ostatnie dni to nie tylko nowe informacje o wzroście liczby chorych na koronawirusa czy też wiadomości o szczepionce i nowych lekach na tą chorobę. To także wiadomości gospodarcze, które ostatnim czasem mogą przyprawiać o gęsią skórkę. Między innymi takim newsem była poniedziałkowa cena ropy WTI w USA. Pierwszy raz w historii, cena była pod kreską i wyniosła -37,63 USD! Sprawdźmy z czego wynika cena ropy i jak wyglądały jej notowania na przestrzeni ostatnich miesięcy.
Czynniki wpływające na cenę ropy
Na cenę ropy oczywiście wpływają popyt i związana z nim podaż. Jeśli popyt przewyższa podaż, podnosi się cenę dla maksymalizacji zysku i odwrotnie. W przypadku mniejszego zainteresowania zakupem ropy, przeprowadza się redukcję ceny w celu wzbudzenia zainteresowania ofertą.
Jednakże to nie jedyny czynnik, który wpływa na cenę ropy. Obecnie wydobywa się ją w dużej mierze metodą łupkową, która zyskała popularność w 2014 roku po dynamicznym wzroście ceny tego surowca.
Mimo wysokiej ceny wydobycia, pozyskiwanie surowca na paliwo ze skał łupkowych zyskało wielu zwolenników, przez co państwa Bliskiego Wschodu znacząco podniosły podaż. To doprowadziło do znacznego spadku ceny ropy: z 11 dolarów do 3 dolarów za baryłkę.
Ogromny wpływ na cenę ropy naftowej ma również polityka różnych krajów świata i ewentualne katastrofy naturalne. Ropa i jej cena zależą przede wszystkim od sytuacji w krajach, gdzie się ją wydobywa, a więc między innymi na Bliskim Wschodzie. Jeśli w danym kraju, który jest importerem, sytuacja jest niespokojna, cena może się zmieniać – choćby przez potrzebę gromadzenia zapasów przez ten kraj lub w związku z utrudnionym przepływem dostaw (np. zamknięte granice).
Duże znaczenie dla ceny ropy w wielu krajach ma również fakt, że cena jest liczona w dolarach. Zatem silny kurs tej waluty oznacza również wzrost ceny w innych krajach.
Wreszcie, kwoty, które trzeba zapłacić ropę, zaczynają być coraz bardziej zbliżone mechanizmem działania do rynków finansowych. Innymi słowy – ciężko jest przewidzieć ich mechanizmy działania, gdyż są uzależnione od wielu czynników i nierzadko nieco oderwane od światowej rzeczywistości.
Cena ropy – dziś i kilka miesięcy temu
Według stanu na 21 kwietnia 2020, cena ropy na nowojorskim rynku wynosi -37,63 USD za baryłkę. Ceny tego surowca gwałtownie spadły w ciągu ostatnich tygodni. A takie informacje to niewątpliwie okazje dla wielu inwestorów, którzy grają na giełdzie w domach maklerskich, albo u brokerów którzy posiadają w swojej ofercie akcje giełdowe jak dla przykładu polski broker XTB, który zbiera pochlebne opinie na całym świecie.
W pierwszych dniach roku 2020 za baryłkę ropy trzeba było zapłacić 68 USD, czyli niemal dwa razy więcej niż obecnie. Obecnie na wielu polskich stacjach może kupić litr benzyny nawet za 3,70 zł (choć cena samego paliwa to zupełnie inna kwestia – tu liczy się nie tylko wysokość ceny baryłki ropy, ale również inne elementy składowe).
Tak znaczny spadek cen jest związany w dużej mierze z pandemią koronawirusa, która uziemiła większość samolotów oraz dużą część eksportu towarów. Ogromne zmniejszenie skali popytu musiał mieć wpływ na cenę.
Dodatkowo, w marcu 2020 doszło do zerwania porozumienia między drugim i trzecim co do wielkości wydobywcą ropy: Rosją i Arabią Saudyjską. Doszło między nimi do nieporozumienia w kwestii przeciwdziałania dalszemu spadkowi cen ropy. Arabia – proponowała wstrzymanie wydobycia, jednak Rosja nie planowała takiego kroku. Efektem tej sytuacji jest dalszy spadek cen związany z ogromną walką o nabywcę.
Jak będzie się rozwijać sytuacja na rynku ropy?
Już pod koniec 2019 roku specjaliści sygnalizowali, że ilość ropy w sprzedaży znacznie przewyższa zapotrzebowanie na nią. Dodatkowo pandemia koronawirusa, która zamroziła gospodarkę na całym świecie jeszcze bardziej zmniejszyła zapotrzebowanie na nią.
Efektem tej sytuacji jest spadek cen ropy za baryłkę do kwot, które ostatni raz można było oglądać w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Nie zapowiada się, aby sytuacja w ciągu najbliższych tygodni miała ulec zmianie. Specjaliści przewidują, że cena tego surowca będzie dalej pikować w dół, stanowiąc formę wojny cenowej między jej dystrybutorami.
W ostatnich dniach kwietnia państwom OPEC i OPEC+ udało się dojść do bezprecedensowego porozumienia, umożliwiającego ograniczenie wydobycia ropy. Państwa wchodzące w skład tych organizacji (m.in. Rosja, USA oraz Arabia Saudyjska) postanowiły znacząco obniżyć wydobycie w celu ustabilizowania światowego rynku zbytu.
Kto wydobywa najwięcej ropy na świecie?
W ostatnich latach najistotniejszym graczem na rynku wydobycia tego surowca są Stany Zjednoczone. Wiąże się to z rozpoczęciem przez ten kraj wydobycia ze skał łupkowych. Według danych statystycznych, od 2012 roku, a zatem w ciągu zaledwie 8 lat, wydobycie na tych terenach podwoiło się.
Największe złoża tego surowca znajdują się w Wenezueli, Arabii Saudyjskiej oraz Iranie. Mimo to, wydobycie w Wenezueli jest niemal 10-krotnie niższe niż w Stanach Zjednoczonych, co związane jest między innymi z kosztami wydobycia.
Co się wydarzy w najbliższych dniach na rynkach giełdowych? Czy cena ropy jest i będzie tylko chwilowa, czy może jak twierdzą niektórzy eksperci sięgnie nawet ceny -100 USD? Sprawdzimy.
- 12 listopada 2024
Zarobisz MILION na Forex w 21 dni!
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 20 września 2024
Ekologiczne i zrównoważone praktyki w biznesach rodzinnych
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024