- 439 Views
- JobExpress.pl
- 21 lipca 2023
- Firmy i usługi
Skąd wziąć środki na start jednoosobowej działalności gospodarczej?
Potrzebujesz pieniędzy na rozwój swojej jednoosobowej działalności gospodarczej? A może dopiero planujesz zarejestrować firmę w tej formie? Sprawdź, jak możesz uzyskać finansowanie na start biznesu.
Nie zamrażaj swojego kapitału
W pierwszym roku po założeniu firmy potrzebujesz wielu inwestycji, które pozwolą Ci sprawnie i wydajnie wykonywać usługi czy wytwarzać i sprzedawać produkty. Najczęściej niezbędny jest samochód osobowy lub dostawczy, aby przewozić towary czy dojeżdżać do kontrahentów. W większości firm trzeba także zainwestować w komputer i inny sprzęt IT (np. drukarkę i skaner), a także w biurowe oraz specjalistyczne oprogramowanie. W wielu branżach potrzebne są inwestycje w urządzenia i maszyny.
Niewiele nowych firm dysponuje wystarczająco dużym kapitałem, aby kupić wszystkie niezbędne środki trwałe za gotówkę. Lepiej skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania, aby nie ponosić jednorazowo zbyt dużych kosztów na pojedyncze przedmioty. Zdołasz dzięki temu wyposażyć swoją firmę we wszystko, czego potrzebujesz, zabezpieczysz jej płynność finansową albo zachowasz środki na inne cele, np. zatrudnienie pracowników.
Źródła finansowania na start JDG
Inwestycje na start jednoosobowej działalności gospodarczej możesz sfinansować na kilka sposobów. Do najpopularniejszych z nich zaliczają się kredyt, leasing i dofinansowania.
Kredyt
Kredyt jest trudno dostępny dla nowych firm, które nie zdążyły jeszcze zbudować długiej historii kredytowej. Niektóre banki kierują jednak swoją ofertę do przedsiębiorców z krótkim stażem – najczęściej mogą oni skorzystać z kredytu obrotowego w rachunku bieżącym. Powinni w tym celu potwierdzić swoją wiarygodność – najczęściej bank wymaga zabezpieczenia umowy (np. poręczenia, hipoteki czy zastawu na nieruchomości), wysokiego wkładu własnego oraz biznesplanu przedsięwzięcia. Warto również wykazać doświadczenie w branży oraz umowy zawarte z kontrahentami.
Procedury uzyskania kredytu są skomplikowane i czasochłonne. Jego zaciągnięcie obniża zdolność kredytową przedsiębiorcy, co utrudnia sfinansowanie w ten sposób innych inwestycji w firmie. Kredyt pozwala od razu stać się właścicielem wybranego przedmiotu i korzystać z niego w dowolny sposób.
Leasing
Jest znacznie łatwiej dostępny w porównaniu do kredytu – większość leasingodawców udziela finansowania nowym firmom, które funkcjonują na rynku od co najmniej 6 miesięcy. W niektórych przypadkach możliwe jest skorzystanie z oferty leasingu od 1. dnia działalności. Przedmiot w leasingu można otrzymać bez wysokiego wkładu własnego i czasochłonnych formalności. Najpopularniejszy jest leasing samochodu – może być to zarówno nowy, jak i używany pojazd dowolnej marki, w tym sprowadzony z zagranicy. Wielu przedsiębiorców wybiera również leasing komputerów, oprogramowania, urządzeń i maszyn.
Zasady leasingu są zbliżone do dzierżawy. Leasingobiorca opłaca cykliczne raty, co pozwala mu korzystać z przedmiotu, który do końca umowy pozostaje własnością firmy leasingowej. Warunki finansowania można elastycznie dopasować do potrzeb swojej firmy, m.in. pod względem okresu spłaty, wysokości rat, harmonogramu spłaty czy wysokości wpłaty własnej. Po uregulowaniu wszystkich zobowiązań przedsiębiorca może wykupić przedmiot na własność lub zwrócić go firmie leasingowej.
Dofinansowania dla firm
Przedsiębiorcy, którzy zakładają jednoosobową działalność gospodarczą, mogą również korzystać z dofinansowań unijnych, rządowych czy regionalnych. Przyjmują one formę bezzwrotnych dotacji lub dopłat do pożyczek czy kredytów. Najłatwiej dostępne są dofinansowania z urzędu pracy – aby je otrzymać, zarejestruj się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, złóż wniosek o dotację i zabezpiecz umowę, np. poręczeniem. Możesz też ubiegać się o dofinansowania unijne – powinieneś w tym przypadku wziąć udział w konkursie, przedstawić biznesplan, zapewnić wkład własny i dopełnić wszystkich wymaganych procedur.
Dla osób fizycznych, które prowadzą JDG, przeznaczone są również pożyczki rządowe, np. w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”.
- 20 listopada 2024
Założenie księgi wieczystej – krok po kroku
- 12 listopada 2024
Zarobisz MILION na Forex w 21 dni!
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 20 września 2024
Ekologiczne i zrównoważone praktyki w biznesach rodzinnych
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024