- 443 Views
- JobExpress.pl
- 16 lipca 2023
- Praca i kariera
Wyznaczanie celów rozwojowych to jedno z podstawowych zadań liderów w organizacjach. Obszar ten jest na tyle istotny, iż uważa się, że to kluczowa kompetencja, którą menedżerowie powinni posiadać. Na czym polega wyznaczania celów rozwojowych?
Cele rozwojowe w kulturze organizacyjnej
Bez względu na to, czy mówimy o pojedynczym pracowniku, zespole czy większej jednostce, to ich rozwój jest kołem napędzającym sukces organizacji. Firmy, które się nie zmieniają i nie uczą, tracą przewagę konkurencyjną. Jednak sama deklaracja “możliwości rozwoju” to zdecydowanie za mało, aby zachęcić najlepszych w firmie do pozostania na wiele lat. Oznacza to, że rozwój musi być wpisany w kulturę organizacyjną. Co to oznacza w praktyce?
Nowoczesne organizacje stawiają na zwinne podejście, jednocześnie mocno akcentują samodzielność i odpowiedzialność pojedynczych pracowników. Możemy przez to rozumieć zarówno przestrzeń na popełnianie błędów, jak i na inicjatywę, realizowanie własnych pomysłów, wykraczanie poza sztywne ramy obowiązków czy hierarchii. Brak środowiska rozwojowego, kiepska komunikacja w firmie czy niejasne zasady to tylko niektóre czynniki, które mogą sprawić, iż wyznaczanie i realizacja celów będą nieskuteczne.
Zobacz też: https://www.impactinternational.com/pl/blog/jak-wyznaczyc-cele-rozwojowe-pracownika
Metoda SMART a cele rozwojowe
Jedną z podstawowych i skutecznych metod wyznaczania celów rozwojowych zawiera kluczowe pytania, które lider powinien sobie zadać, nim przedłoży swoim pracownikom cele. Metoda SMART, bo o niej mowa, pozwala uściślić i ukierunkować cele poprzez pięć aspektów:
- Cel powinien być specyficzny (Specific), precyzyjnie określony. Oznacza to, że powinien odpowiadać na pytania takie jak: co chcemy osiągnąć? Jaki jest punkt końcowy rozwoju?
- Ponadto ważne, aby cel był mierzalny (Measurable). Możemy tu skorzystać z KPI stosowanych w organizacji, jak również zbierać konkretne dane innego typu, np. zanotowanych zachowań, awansów, kontaktów z klientem itp.
- Cele (nie tylko rozwojowe) muszą być przede wszystkim osiągalne (Achievable). Oznacza to, że ich poziom musi być dostatecznie ambitny – nie zbyt niski, ani zbyt wysoki.
- Cele rozwojowe muszą być także istotne (Relevant). Oznacza to, że ich realizacja musi przynieść korzyści zarówno pracownikowi, jak i samej organizacji.
- Podobnie jak każde inne cele, tak i te rozwojowe muszą być określone w czasie (Time-bound). Jeśli nie cele nie będą ujęte w ramie czasowej, to ich realizacja może być przesuwana lub może nigdy do niej nie dojść, np. z powodu obciążenia zadaniami bieżącymi.
Rozwój poprzez programy Impact
Efektywny program rozwojowy jest zaprojektowany z myślą o konkretnych potrzebach organizacji. Jedną z nich może być szeroko rozumiany rozwój i wyznaczanie w związku z tym celów. W Impact stosujemy metodą experiential learning, która oznacza uczenia się poprzez doświadczenie. Jej zadaniem jest wszechstronnie stymulować procesy rozwoju uczestników oraz wdrażać nowe zachowania w organizacji poprzez rozwiązanie aktualnych problemów i wyzwań, czyli np. rozwój pracowników lub brak odpowiednich narzędzi i procedur, które mogą pomóc pracownikom w zdobywaniu nowych umiejętności i kompetencji.
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 20 września 2024
Ekologiczne i zrównoważone praktyki w biznesach rodzinnych
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024
Czy należy ubezpieczyć biżuterię?
- 1 lipca 2024