- 611 Views
- JobExpress.pl
- 1 maja 2024
- Inwestycje
Zakup nieruchomości – różne formy finansowania
Planując zakup nieruchomości należy liczyć się ze sporym wydatkiem. W zależności od powierzchni, lokalizacji, standardu wykończenia i innych pomniejszych czynników koszt zakupu oraz późniejsze koszty utrzymania mogą jeszcze wzrosnąć. Jednak kupując nieruchomość nie trzeba dysponować jedynie wolnymi środkami własnymi, gdyż istnieje wiele różnych rozwiązań, które można również odpowiednio łączyć, aby zorganizować kwotę wystarczającą na przeprowadzenie transakcji. Możliwości finansowania zakupu nieruchomości obejmują:
Kredyt hipoteczny – niewątpliwie najczęstsza i najbardziej rozpowszechniona forma finansowania zakupu nieruchomości. W skrócie, bank pożycza klientowi pieniądze na zakup mieszkania lub domu, a na zakupionej nieruchomości ustanowiona jest hipoteka do momentu spłaty całości zaciągniętego kredytu. Po spłaceniu kredytu należy zwrócić się do banku o list mazalny, który stanowi podstawę do wykreślenia wpisu o hipotece z księgi wieczystej nieruchomości.
Pożyczka od członków rodziny – ewentualnie od osób zaprzyjaźnionych. Choć nie zawsze ta opcja jest możliwa, gdyż nie każdy ma w swoim otoczeniu bliskie osoby, które dysponują wolnymi rezerwami gotówki to na pewno jest to opcja opłacalna, gdyż pożyczki takie mogą być bardzo nisko oprocentowane, lub wręcz wolne od oprocentowania.
Kapitał pozyskany od inwestorów prywatnych – wiele zależy od rodzaju nieruchomości jaką planujemy zakupić. Przyjmując jednak, że jest to nieruchomość komercyjna naturalne jest, że nabywca ma w planie czerpać z niej zyski. W takim przypadku może on szukać potencjalnych inwestorów, których wkład w zakup nieruchomości będzie odzwierciedlony proporcjonalnie w udziale z późniejszych zyskach. Alternatywnie można ustalić odpowiednią stopę oprocentowania niezależnie od tego czy nieruchomość ostatecznie przynosi zyski czy też nie.
Kredyt – czyli środki finansowe pozyskane od banku bez ustanowienia hipoteki, a więc zakupiona nieruchomość nie jest przedmiotem zabezpieczenia kredytu. W takim przypadku, oprocentowanie kredytu jest wyższe w porównaniu z kredytem hipotecznym.
Wspólna inwestycja – szczególnie przy zakupie większych nieruchomości inwestycja może zostać podzielona między kilku inwestorów. Wiąże się to wówczas z ustanowieniem współwłasności co znacząco utrudnia zarządzanie nieruchomością, wszelkie koszty wynikające z użytkowania nieruchomości czy też koszty remontu muszą być współdzielone. Bywa jednak, że nie wszyscy współwłaściciele dysponują w danym czasie środkami finansowymi.
Pożyczka od sprzedającego – nie jest to szczególnie częste rozwiązanie, lecz może się zdarzyć, że sprzedający udziela pożyczki kupującemu na zakup nieruchomości. Ustalone oprocentowanie pożyczki stanowi wówczas dodatkowy zysk dla sprzedającego, choć oczywiście całkowity zwrot inwestycji następuje po dłuższym czasie.
Dobór odpowiedniej strategii inwestycyjnej może zależeć od wielu czynników, a każda z nich pociąga za sobą inne korzyści i konsekwencje. Można jednak dostrzec, że zakup nieruchomości nie zawsze musi oznaczać jedynie sięgnięcie po własne wolne środki lub kredyt. Mając odpowiednią strategie można zacząć rozeznanie na rynku. Prostym sposobem na dotarcie do wielu interesujących ofert w regionie jest spisanie w wyszukiwarce internetowej odpowiedniej frazy wraz z nazwą miasta, w którym szukamy nieruchomości. Na przykład, wpisując sprzedam mieszkanie Konin otrzymamy szereg interesujących ofert mieszkań dostępnych w tym mieście. Analogicznie wystarczy postąpić w przypadku jakiegokolwiek innego miasta. Jednocześnie jeśli nie mamy odpowiednio dużo czasu, sił czy chęci na samodzielne rozeznanie możemy skorzystać z oferty wyspecjalizowanego biura nieruchomości w regionie.
- 12 listopada 2024
Zarobisz MILION na Forex w 21 dni!
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 20 września 2024
Ekologiczne i zrównoważone praktyki w biznesach rodzinnych
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024