- 1067 Views
- JobExpress.pl
- 2 lipca 2021
- Nauka
Podolodzy to specjaliści medyczni, przedstawiciele gałęzi nauki medycznej, która nazywa się podologia. Podolog pomaga w problemach dotyczących stóp i ogólnie dolnych partii nóg. Często również zajmują się leczeniem urazów fizycznych. Coraz częściej podologia zajmuje się leczeniem powikłań wynikających z bieżących problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca.
Czy podologia to nauka medyczna?
W wielu krajach na świecie podologia jako nauka i zawód podologa podlegają ścisłemu nadzorowi i są traktowane jako gałąź medycyny. W USA podologów traktuje się jak lekarzy, choć nie uczęszczają do tradycyjnej szkoły medycznej. Mają własne szkoły i stowarzyszenia zawodowe. Mogą wykonać operację, ustawić złamane kości, przepisać leki i zlecić badania laboratoryjne lub prześwietlenia. Często ściśle współpracują z innymi specjalistami, gdy problem dotyczy stóp lub podudzi. W Polsce sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Zawód podologa został dopiero niedawno (w 2015 r.) wpisany do listy zawodów i został określony jako zawód paramedyczny. Efektem tego zapisu jest fakt, że wielu podologów nie powinno tak nazywać swojej profesji. Często podolog, to osoba po kilkunastogodzinnym kursie, która nie ma żadnej udokumentowanej praktyki i wiedzy. Dlatego wielu pacjentów jest przekonanych, że ta dziedzina medycyny jest nieskuteczna a nawet ryzykowna.
Aby przekonać się, jak ten zawód powinien być wykonywany i w czym rzeczywiście może pomóc podolog, warto sięgnąć po pozycję, która niedawno ukazała się na rynku. Książka Podologia w praktyce – wybrane zagadnienia, opisuje wiele spraw związanych z tą ciągle niedocenianą gałęzią wiedzy.
Jakie problemy rozwiązuje podologia?
Podologia rozwiązuje problemy związane ze stopami u osób w każdym wieku. Najczęściej zgłaszają się pacjenci z następującymi problemami:
Złamania i skręcenia. Podolodzy regularnie leczą te powszechne urazy, gdy dotyczą one stopy lub kostki. Pracują również w medycynie sportowej, lecząc problemy ze stopami sportowców i zalecając sposoby ich uniknięcia.
Haluksy i palce młotkowate. To są problemy z kośćmi w twoich stopach. Haluks pojawia się, gdy staw u podstawy dużego palca staje się większy lub przemieszczony. To sprawia, że palec u nogi zgina się w kierunku innych. Palec młotkowaty to taki, który nie zgina się we właściwy sposób.
Zaburzenia paznokci. Należą do nich problemy, takie jak infekcja paznokcia spowodowana grzybem lub wrastającym paznokciem. Wtedy róg lub bok paznokcia wrasta w palec zamiast rosnąć prosto.
Cukrzyca. Jest to stan, w którym organizm albo nie wytwarza hormonu zwanego insuliną, albo nie używa go tak, jak powinien. Insulina pomaga trawić cukier. Cukrzyca może uszkodzić nerwy w stopach lub nogach i powodować problemy z doprowadzeniem wystarczającej ilości krwi do stóp. Cukrzyca może powodować poważne komplikacje. Tysiące (!) osób rocznie musi mieć amputowaną stopę – usuniętą przez lekarza – z powodu cukrzycy. Podolog może temu zapobiec.
Artretyzm. Wynika ze stanu zapalnego, obrzęku i zużycia stawów. Każda stopa ma 33 stawy. Podiatra może zalecić fizjoterapię, leki lub specjalne buty lub wkładki, które pomogą w leczeniu zapalenia stawów. Operacja może być również konieczną opcją, jeśli inne metody leczenia nie działają dobrze.
Bóle wzrostowe. Jeśli stopy Twojego dziecka są skierowane do wewnątrz lub wyglądają płasko lub jego palce nie są ustawione prawidłowo, podiatra może być w stanie pomóc. Mogą polecić ćwiczenia, wkładki lub szelki.
Ból pięty. Częstą przyczyną bólu pięty są ostrogi pięty, czyli nagromadzenie wapnia w dolnej części kości pięty. Ich przyczyną może być bieganie w źle dopasowanych butach lub nadwaga. Zapalenie rozcięgna podeszwowego to zapalenie opaski tkanki łącznej biegnącej wzdłuż podeszwy stopy. Zwykle winne są buty sportowe i niewspierające. Często przyczyną jest nadmierna pronacja, co oznacza, że podczas chodzenia stopa za bardzo się zgina lub wygina. Do leczenie często wystarczy zastosowanie wkładek ortopedycznych do butów.
- 20 listopada 2024
Założenie księgi wieczystej – krok po kroku
- 12 listopada 2024
Zarobisz MILION na Forex w 21 dni!
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 20 września 2024
Ekologiczne i zrównoważone praktyki w biznesach rodzinnych
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024