- 695 Views
- JobExpress.pl
- 16 stycznia 2024
- Firmy i usługi
Ogrzewanie pompą ciepła? To się opłaca tylko pod jednym warunkiem
Dotacje rządowe mobilizują coraz większą ilość osób do wymiany źródła ciepła w swoim domu. Zarówno ze względów ekologicznych jak i oszczędnościowych, najczęstszym wyborem wśród klientów jest pompa ciepła. Nie bez powodu! Nowoczesne i efektywne, pompy ciepła to klucz do zielonej przyszłości i niższych rachunków.
Zalety pompy ciepła
Pompa ciepła charakteryzuje się przede wszystkim bezobsługowością, dzięki czemu zaoszczędzisz swój czas. Nie wymaga ona czyszczenia, rozpalania, pilnowania ani innych czynności, które są konieczne w tradycyjnych źródłach ogrzewania np. piecu pelletowym. Dodatkowo pompa pozwala na zachowanie czystości w kotłowni oraz nie zajmuje dużo miejsca, co świetnie sprawdzi się w przypadku małych kotłowni. Kolejnym atutem pompy jest z pewnością jej cicha praca, co ma duże znaczenie jeśli kotłownia znajduje się w domu. Mogłoby się wydawać, że jest to rozwiązanie idealne, ale tylko pod jednym warunkiem.
Aby instalacja pompy ciepła była opłacalną inwestycją, musi być wykonany poprawny montaż pompy ciepła wraz z całą instalacją grzewczą. Jeśli montaż pompy zostanie przeprowadzony w niewłaściwy sposób, może wiązać się to z szeregiem problemów, które wystąpią w późniejszym czasie.
Najczęstsze błędy przy montażu pompy ciepła
Jednym z takich problemów może być przeciek wody w zaworach przy zbiorniku ciepłej wody użytkowej, co może grozić zalaniem kotłowni.
Kolejnym problemem, który może wynikać z błędów w montażu pompy ciepła jest na przykład to, że po prostu nie będzie działać. Następstwem złego montażu może być również wzrost kosztów eksploatacji pompy, która może pracować mniej wydajnie co zwiększy rachunki za prąd lub dodatkowe ogrzewanie np. gazowe.
W przypadku złego montażu w kolejnych miesiącach użytkowania może pojawiać się szereg awarii i problemów technicznych, a producent urządzenia może odmówić uznania gwarancji ze względu na nieprawidłowy montaż. Jak widzisz poprawny montaż pompy ma wpływ na jej całe użytkowanie.
Etapy montażu pompy ciepła
Przed montażem jednak jest jeszcze szereg innych ważnych etapów, które mają równie duży wpływ na działanie całej instalacji grzewczej. Pierwszym i najważniejszym jest odpowiednie dobranie pompy ciepła do danego budynku.
Na odpowiedni wybór pompy ciepła składają się m.in. takie czynniki jak wielkość budynku, rodzaj instalacji grzewczej (grzejniki czy ogrzewanie podłogowe), stan stolarki okiennej i drzwiowej. Jeśli pompa ciepła zostanie dobrana nieadekwatnie do potrzeb budynku, czyli jej moc będzie zbyt słaba lub zbyt duża, wiązać się to będzie z wieloma problemami. Pierwszym z nich może być niska efektywność energetyczna, czyli pompa może działać poniżej swojej optymalnej wydajności. Nieodpowiedni dobór pompy może wiązać się z niewystarczającym ogrzewaniem przez zbyt małą moc urządzenia. Komponenty w
urządzeniu mogą się szybciej zużywać przez nadmierną pracę a koszty inwestycji i eksploatacji urządzenia mogą być wyższe niż powinny być.
Wybór profesjonalnego wykonawcy
Jeśli chcesz, aby Twoja inwestycja przyniesie Ci korzyści a nie szkody i problemy, zwróć uwagę na to jaką firmę wybierasz do współpracy. Firma zajmująca się montażem pompy ciepła musi mieć doświadczenie w realizacji takich inwestycji. Warto zweryfikować od ilu lat firma działa na rynku, jak wyglądają wykonane przez firmie realizację. Zwróć również uwagę na opinie jaką ma firma w sieci. Pamiętaj, że im dokładniej sprawdzisz firmę, którą wybierzesz do wykonania instalacji, tym więcej spokoju będziesz miał na późniejszych etapach działań. Polecanym przez nas wykonawcą jest firma Eco-Team z Częstochowy, która od ponad 10 lat zajmuje się montażem pomp ciepła i instalacji grzewczych. Przed wyborem wykonawcy, warto również sprawdzić, czy dana firma jest firmą inżynierską. Ma to duży wpływ na jakość wykonywanych usług, ponieważ osoby o odpowiednim wykształceniu mają większą wiedzę na temat doboru urządzeń.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 20 września 2024
Ekologiczne i zrównoważone praktyki w biznesach rodzinnych
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024
Czy należy ubezpieczyć biżuterię?
- 1 lipca 2024