- 1036 Views
- JobExpress.pl
- 16 listopada 2020
- Nauka
Język angielski jest zdecydowanie jednym z najbardziej uniwersalnych języków na świecie. Sprawdzi się na wakacjach, w pracy, a nawet podczas spotkań ze znajomymi z zagranicy. Jeżeli jedziesz do jakiegokolwiek kraju na świecie, to najprawdopodobniej właśnie w języku angielskim będziesz mógł porozumiewać się z innymi osobami. Mimo tego, że angielski jest tak pożądanym językiem, to wielu z nas ma problem z jego opanowaniem chociażby w zakresie podstawowym, pozwalającym na swobodną komunikację.
Dlaczego nie mogę nauczyć się języka obcego?
Proces nauki powinien być zróżnicowany i dobrany indywidualnie do potrzeb i predyspozycji uczącego się. Ludzie przyswajają wiedzę w różny sposób i w różnym tempie. Jedni z nas wolą uczyć się na pamięć, inni regularnie powtarzać przerobiony materiał, nie zabraknie także osób, na które najlepiej działają sprawdziany wiedzy, fiszki, albo konwersacje. Dla niektórych z nas nauka będzie o wiele prostsza jeżeli zastosujemy metody wizualne, dla innych gdy tylko te słuchowe.
Niestety braki językowe z jakimi spotykamy się na co dzień, wynikają często z braku umiejętności, a niekiedy i wiedzy nauczyciela. W szkole podstawowej czy liceum najczęściej spotykamy się z formą pisaną. Wkuwamy na pamięć słowa, musimy poznać nazewnictwo gramatyczne, później uczymy się jak ułożyć zdanie, pytanie i przeczenie w konkretnym czasie, ale tak naprawdę nie poświęcamy czasu na kontekst, konwersację i praktykowanie wiedzy, jaką nabyliśmy w teorii. Nauczyciel więcej czasu poświęca na wytłumaczenie pojęcia chociażby trybu warunkowego, niż opracowanie przykładów, które pozwoliłyby na zrozumienie czym ten tryb jest. W prywatnych szkołach językowych często dobrane grupy mają zróżnicowany poziom, a co za tym idzie bardziej zaawansowane osoby są znudzone, a te słabsze zniechęcone i zawstydzone.
Największym problemem w edukacji językowej jest konwersacja. Z jednej strony uczymy się języka, żeby swobodnie się komunikować, z drugiej strony nawet jeżeli znamy odpowiednią liczbę słów i podstawy gramatyczne, to bariera w mówieniu jest nie do przejścia. Z jednej strony winni są nauczyciele, którzy nie kładą nacisku na mówienie w obcym języku, lub po prostu za mało od nas wymagają, z drugiej strony my sami niechętnie ćwiczymy nawet jeżeli mamy do tego okazję.
Jakie metody nauki języka sprawdzają się najlepiej?
Nie można jednoznacznie stwierdzić jaka metoda nauki będzie dla nas najlepsza. Nie tylko w nauce języka, ale jakiegokolwiek innego przedmiotu, czy zagadnienia, najważniejsza jest systematyczność, chęci i nie zasłanianie się wymówkami, że dziś nie mogę, ale jutro zrobię dwa razy tyle. Jeżeli postanawiamy, że uczymy się nowego języka, to musimy poświęcić mu tyle samo uwagi, co innym czynnościom wykonywanym każdego dnia. Tak samo jak codziennie jesz śniadanie, myjesz żeby, bierzesz prysznic, chodzisz do pracy czy do szkoły, tak samo każdego dnia ćwiczysz i uczysz się nowego języka.
Co może pomóc w uczeniu się języka obcego we własnym zakresie? Oto kilka pomysłów i inspiracji:
- Fiszki lub aplikacja mobilna, dzięki której wzbogacimy słownictwo o nowe słówka i zwroty.
- Scrabble w wersji językowej, które pobudzą nas do myślenia w formie zabawy.
- Mówienie w myślach – możesz zaprzeczać, ale każdy to robi – w języku, którego się uczysz. Nie ważne czy popełnisz jakiś błąd czy nie, ważne, aby przestawić swoje myślenie na ten konkretny język.
- Czytanie w języku angielskim. Nie musisz od razu sięgać po książkę. Wystarczy zajrzeć na jakiś blog, serwis informacyjny, czy portal o tematyce jaką się interesujesz.
- Angielski z filmów i seriali, dzięki temu poznasz nowe słownictwo, utrwalisz poznane już zwroty i zaobserwujesz kontekst używanych form gramatycznych.
- Karteczki z nazwami przedmiotów w Twoim mieszkaniu – jeżeli są przedmioty których nazw w języku obcym nie możesz zapamiętać, naklej na nie karteczki z ich nazwami. Patrzenie na nie każdego dnia sprawi, że szybciej zapamiętasz ich nazwy.
- Słowniki języków obcych online w których sprawdzisz nie tylko znaczenie i kontekst słów i zdań, ale również ich wymowę w różnych akcentach
Metoda skandynawska – nauka poprzez filmy i seriale
Każdy, kto rozpoczyna przygodę z nauką nowego języka ma opór przed oglądaniem oryginalnych wersji językowych filmów i seriali. Natomiast każdy doświadczony nauczyciel powie Ci, że to świetna metoda nauki języka, nawet jeżeli nic nie rozumiesz. Dlaczego?
Wyobraź sobie, że jesteś małym dzieckiem, które nie zna żadnego języka. Nie rodzimy się ze znajomością angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy chińskiego. Mimo wszystko w procesie dojrzewania i dorastania przyswajamy nowe słowa, zwroty, zachowania. To nie dzieje się z dnia na dzień, to jest proces, który zachodzi naturalnie. Podobnie jest z nauką języka obcego. Nawet jeżeli nie znasz jeszcze zbyt wielu słów i nie umiesz w pełni zrozumieć wypowiadanych w filmie zdań. Nie mniej jednak oglądając fragment filmu, raz, drugi, trzeci, nawet bez zrozumienia słów, zaczynasz wyczuwać nastrój i emocje aktorów. Nawet jeżeli nie do końca wiesz o czym mówią, wiesz, że ktoś jest na kogoś zły, albo jest w kimś zakochany, rozczarowany czy po prostu szczęśliwy. Wsłuchując się w naturalne brzmienie języka zaczynasz słyszeć słowa, wiesz jak je wymawiać i w jakiej sytuacji ich użyć.
Metoda skandynawska (kliknij) to efektywny proces nauczania języka obcego z wykorzystaniem Twojego ulubionego filmu albo serialu. I można pomyśleć, że po co mam się uczyć na podstawie filmu jaki znam, skoro już wszystko o nim wiem, ale warto zadać sobie pytanie „Czy wiem jak to będzie w języku obcym?” Być może trochę tak, bo może pokusiłeś się kiedyś na obejrzenie produkcji w języku obcym z napisami. Może już to słyszałeś, ale czy umiesz to zastosować? Większość z nas odpowie na to pytanie przecząco. Oglądamy i skupiamy się na fabule, zapamiętujemy wyłącznie pojedyncze słowa, ale nie analizujemy dokładnie pełnych zwrotów i nie zastanawiamy się nad ich znaczeniem.
Trenerzy pracujący z metodą skandynawską nauczą Cię jak wykorzystywać te metodę, aby raz na dobre skutecznie uczyć się języka w domu, z przyjemnością, bez przymusu, a jednocześnie poznając schematy, nowe słowa, gramatykę i przede wszystkim pokonają Twój opór przed mówieniem. Zdobycie takiej wiedzy pozwoli Ci na dalsze rozwijanie umiejętności językowych za darmo, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, a Ty będziesz mógł swobodnie komunikować się z innymi ludźmi nie tylko w języku ojczystym.
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024
Czy należy ubezpieczyć biżuterię?
- 1 lipca 2024
Filtry kompaktowe – co to jest i jak działają?
- 1 maja 2024
Zakup nieruchomości – różne formy finansowania
- 15 marca 2024