- 793 Views
- JobExpress.pl
- 13 lutego 2021
- Firmy i usługi
Aby prowadzić firmę zajmującą się transportem drogowym, czyli przewozem towarów i ludzi, przedsiębiorstwo musi ubiegać się o licencję transportową. Licencje transportowe z kolei to pewnego rodzaju zezwolenia, które uzyskujemy po spełnieniu kilku ściśle określonych wymogów i po złożeniu wielu niezbędnych do tego procesu dokumentów. Jednym z nich jest właśnie certyfikat kompetencji zawodowych.
Czym jest certyfikat kompetencji zawodowych i do czego służy?
Certyfikat kompetencji zawodowych to dokument, potwierdzający umiejętności przedsiębiorcy, który zamierza prowadzić firmę transportową. Dlatego o ten dokument ubiegają się osoby ściśle zarządzające firmą, a nie kierowcy oddelegowani do kierowania środkiem transportu. Jako że dokument ma zaświadczać o naszych umiejętnościach biznesowych, nic więc dziwnego w tym, że aby go uzyskać, musimy posiadać szeroko pojętą wiedzę z zakresu:
- prawa cywilnego
- prawa handlowego
- prawa socjalnego
- prawo podatkowego
- działalności gospodarczej i zarządzania finansami przedsiębiorstwa
- dostępu do rynku
- norm technicznych i technicznych aspektów działalności
- bezpieczeństwa drogowego
Certyfikat kompetencji zawodowych wydawany jest przez Instytut Transportu Samochodowego, który uprzednio potwierdzony zostaje testem składającym się z 64 pytań wielokrotnego wyboru. Aby przygotować się do testu, warto przejść kurs, który organizowany jest przez wiele firm w Polsce. Kurs ma na celu wskazanie najważniejszych obszarów związanych z transportem drogowym i przygotowanie przedsiębiorcy do testu, a w efekcie do uzyskania certyfikatu.
Licencje transportowe – wynajem, użyczenie, odsprzedanie?
Jeżeli nie zaliczysz testu, nie otrzymasz certyfikatu kompetencji zawodowych, a co za tym idzie, nie zostanie Ci wydana licencja transportowa. W tej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego jak doszkolenie i ponowne egzaminowanie. Licencje transportowe są dokumentami ściśle przypisanymi do konkretnego przedsiębiorstwa. Pomimo wielu różnych ofert z jakimi się spotkasz, nie można ich kupić, pożyczyć albo wynająć.
Którekolwiek z tych działań może skutkować nałożeniem karty za brak posiadania licencji transportowej, albo wszczęciem postępowania sądowego, a w przypadku przegranej sprawy w sądzie, będzie to miało wpływ na Twoją ocenę reputacji, co też ma duże znaczenie w przypadku wnioskowania o licencję krajową czy międzynarodową.
Jak poradzić sobie z licencją transportową i od czego zacząć?
Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania związane z ubieganiem się o licencję transportową, warto zasięgnąć pomocy specjalistów z BOS Licencje transportowe. Musisz wiedzieć, że licencje transportowe to nie tylko wnioski i dokumenty drukowane ze strony GOV, lokalnego Zarządu Dróg i Transportu czy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Przede wszystkim będziesz potrzebować wsparcia w wypełnienieniu druków, informacji gdzie je złożyć i w jakiej kolejności, będziesz potrzebował ustalić kto w firmie jaki dokument musi przedstawić, a pozyskiwanie informacji w wielu źródłach może być kłopotliwe, nieprecyzyjne i wydłużyć cały proces. BOS Licencje transportowe to firma, która poprowadzi za rękę Twoje przedsiębiorstwo, spółkę, działalność gospodarczą, zajmie się złożeniem dokumentów w Twoim imieniu, wskaże wszystkie niezbędne czynności jakie musisz wykonać, aby uzyskać zgodę na zarobkowy transport drogowy. Być może będziesz miał szczęście i okaże się, że licencja wcale nie jest Ci potrzebna? Jest bowiem kilka sytuacji, w których wcale nie musisz jej posiadać, a możesz o tym nawet nie wiedzieć. W BOS Licencje transportowe wszystkie Twoje wątpliwości zostaną rozwiane, a formalności załatwione niemalże od ręki.
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024
Czy należy ubezpieczyć biżuterię?
- 1 lipca 2024
Filtry kompaktowe – co to jest i jak działają?
- 1 maja 2024
Zakup nieruchomości – różne formy finansowania
- 15 marca 2024