- 918 Views
- JobExpress.pl
- 4 marca 2021
- Nauka
Branża IT wchodzi od lat do systemu edukacji, poprzez takie programy i platformy edukacyjne, jak np. blackboard. Dzięki sprawnym portalom edukacyjnym nauka i wymiana doświadczeń nigdy nie była tak łatwa, jak teraz. Czy dostęp do edukacji online sprawdzi się na tyle, że zagości u nas na stałe?
Jak IT wpływa na edukację?
Pewnie niejednokrotnie widzieliście w Internecie oferty portali edukacyjnych, oferujące różnorakie szkolenia i warsztaty. Przez Internet można już nie tylko nauczyć się języka obcego, ale również uczestniczyć w warsztatach kreatywnych, a nawet zdobyć dyplom wyższej uczelni.
Ale zacznijmy od początku. Systemy IT w edukacji to nie tylko platformy edukacyjne. Dzięki sprawnemu oprogramowaniu, szkoły i instytuty naukowe mogą od lat optymalizować swoje działania. Począwszy od zbierania i przetwarzania danych na temat pracowników i studentów, a kończąc na wynikach badań akademickich. Czy pamiętacie jeszcze, jak w bibliotekach znalezienie interesującej pozycji zajmowało wieki? Przeglądanie papierowych katalogów było zajęciem czasochłonnym, a niekiedy nawet frustrującym. Teraz dzięki systemom IT jesteśmy w stanie szybko odnaleźć interesującą nas pozycję. Mało tego, niekiedy są one dostępne nawet w formie e-booków, co dodatkowo przyspiesza odnalezienie informacji.
Podobnie sprawa wyglądała z papierową wersją indeksów. Może niektórzy z Was pamiętają zmarnowane godziny, w poszukiwaniu wykładowców, którzy mieli dokonać zaległych wpisów do indeksu po zdanych egzaminach? Teraz wykładowcy mogą w prosty sposób wprowadzić wyniki poszczególnych studentów do ich e-indeksów. Studenci natomiast mają zawsze podgląd do swoich ocen, dzięki platformom takim, jak np. blackboard. Czy to nie jest dowód na to, jak rozwój informatyczny pozytywnie wpływa na życie ludzi?
Jak działają systemy, takie jak np. blackboard?
Działanie systemów edukacyjnych, takich jak np. blackboard różni się w zależności od potrzeb danej jednostki naukowej. Najczęściej są to panele do obsługi studentów oraz wykładowców. Po zalogowaniu do panelu administracyjnego student ma dostęp do wszystkich informacji dotyczących przebiegu jego studiów, ocen oraz grafiku zajęć na semestr. Możliwe jest także załatwienie niektórych spraw administracyjnych, kontakt z wykładowcą lub dziekanatem.
Systemy IT w edukacji służą również do usprawniania zajęć dydaktycznych. Dzięki platformom e-learningowym studenci mogą łączyć się z wykładowcami poprzez sesje online. Jest to szczególnie istotne, kiedy wykłady prowadzone w sposób tradycyjny nie są możliwe. Niekiedy barierą do przeprowadzenia seminariów gościnnych z cenionym praktykiem lub naukowcem była odległość. System do nauki zdalnej umożliwia łączenie studentów i wykładowców w sposób bezpieczny i niezawodny na całym świecie. Dlatego granice w dostępie do edukacji powoli się zacierają.
Jaka będzie przyszłość edukacji na świecie?
Coraz chętniej sięgamy po możliwości, jakie oferuje nam nowoczesna technologia. Dotyczy to również edukacji. Dzięki postępowi teleinformatycznemu nauczanie zdalne jest coraz częściej wybieraną formą zdobywania wiedzy. Dzieje się tak ze względu na przełamywanie niektórych barier dostępu do edukacji, takich, jak czas, odległość oraz koszty.
Coraz więcej osób, chętnie korzysta z ofert platform e-learningowych, ucząc się języków obcych, uczestnicząc w kursach zawodowych lub po prostu studiując. Ta forma nauki jest również interesująca dla osób przynależących do tzw. uniwersytetu trzeciego wieku. Do tej grupy należą osoby starsze, które pragną rozwijać się i swoje zainteresowania, uczęszczając na wykłady organizowane przez uczelnie wyższe. Możliwość dostępu do wiedzy w formie on-line umożliwia dotarcie do szerszej grupy zainteresowanych seniorów. Dzięki czemu bariera, jaką dla niektórych była odległość, została pokonana.
Systemy IT (także blackboard) w edukacji rosną w siłę. Z każdym rokiem zwiększa się oferta edukacyjna online oraz liczba uczestników takich kursów. Coraz silniej widać również procesy optymalizujące pracę jednostek naukowych, dzięki skutecznym i rozwiniętym systemom IT. Wygląda na to, że nauka chętnie korzysta z dobrodziejstw technologii, dzięki czemu możemy obserwować, szybki postęp edukacji i rozwój dostępu do wiedzy na całym świecie.
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024
Czy należy ubezpieczyć biżuterię?
- 1 lipca 2024
Filtry kompaktowe – co to jest i jak działają?
- 1 maja 2024
Zakup nieruchomości – różne formy finansowania
- 15 marca 2024