- 673 Views
- JobExpress.pl
- 21 czerwca 2021
- Firmy i usługi
Własna działalność to spora odpowiedzialność związana z ciężką pracą. Mnóstwo dokumentów do załatwienia, znajomość przepisów oraz rynku zbytu są jednym z wielu czynników do ogarnięcia. Samo założenie firmy jest bardzo proste (o czym przekonasz się za chwilę), natomiast dalsze etapy jej rozwoju zdecydowanie są twardszym orzechem do zgryzienia.
Z tego wpisu dowiesz się jak założyć firmę i o czym musisz pamiętać, aby na samym starcie nie zniechęcić się i nie popełnić typowych błędów, które mogą zaważyć na przyszłości Twojej firmy.
Podobne informacje znajdziesz na stronie http://www.walczanin.pl/
Formalności, których musisz dokonać, aby założyć firmę
Pierwszym etapem jest zdecydowanie czym się będziesz zajmował i jaką formę prawną to przybierze. Form prawnych jest kilka i od Ciebie zależy jaki status otrzyma Twoja firma. Wśród nich wyróżniamy:
- jednoosobową działalność gospodarczą – forma ta jest najprostszą ze wszystkich. Dzięki niej dopniesz wszystkie formalności w ciągu jednego dnia. Na początku musisz dokonać zgłoszenia działalności w Urzędzie Gminy wypełniając wniosek CEIDG-1, następnie do właściwego Urzędu Skarbowego, w ZUSie lub KRUSie oraz w Urzędzie Statystycznym. Opodatkowanie wynosi zazwyczaj 17% i 32% , dodatkowo rozliczenie odbywa się za pomocą podatku liniowego (najczęściej), który wynosi 19%. Możesz skorzystać tutaj z dotacji, możesz też prowadzić księgowość uproszczoną, nie potrzebujesz również kapitału zakładowego. Do wad można zaliczyć to, że odpowiadasz za firmę całym swoim majątkiem.
- Spółkę cywilną – minimum dwóch wspólników, których łączy umowa prawna. Taką działalność każdy ze wspólników musi zgłosić do Urzędu Gminy poprzez wypełnienie formularzu CEIDG-1. W tym przypadku za firmę odpowiadasz majątkiem spółki, a dopiero w kolejnym kroku swoim majątkiem. Ten rodzaj firmy generuje małe koszty związane z założeniem i prowadzeniem. Znaczącym minusem spółki cywilnej może być sposób rozstrzygnięcia konfliktu między wspólnikami.
Dwie powyższe formy prawne firmy są najczęściej wybierane przez petentów. Jednakże ich rodzajów jest o wiele więcej np. spółka partnerka, spółka jawna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowo-akcyjna, spółka komandytowa etc.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji, co do formy prawnej firmy warto skorzystać z pomocy prawnej.
Kolejnym krokiem jest wybór opodatkowania, który jest ściśle związany z rodzajem prowadzonej działalności czy prognoz związanych z przychodem. Tutaj wyróżniamy takie formy opodatkowania jak:
- PIT
- CIT
- Ryczałt
- Karta podatkowa
Musisz również określić typ swojej działalności według kodu PKD. Nie zapominaj również o wyborze biura rachunkowego, który zajmie się całą papierologią, rozliczeniami etc. Na koniec załóż konto bankowe oraz wyrób pieczątkę firmową.
Zagadnienia szerzej opisano na stronie http://www.gazetaszkolna.com.pl/
O czym jeszcze musisz pamiętać zakładając swoją firmę?
Po pierwsze, jeżeli wciąż posiadasz stały dochód z innego źródła, to od razu z niego nie rezygnuj. Dlaczego? Początki są bardzo trudne i nie zawsze od razu biznes idzie tak, jak założyłeś. Warto w takim przypadku mieć dodatkowe zaplecze finansowe. W późniejszym etapie praca na etacie wraz z prowadzeniem firmy może być kłopotliwa, więc gdy firma zacznie przynosić konkretny przychód, możesz spokojnie zrezygnować z dotychczasowej pracy.
Nie osiadaj na laurach i wciąż się rozwijaj. W zależności od dziedziny jaką się zajmiesz, nieustannie pogłębiaj wiedzę w tym temacie i zdobywaj kolejne doświadczenia, co na pewno jest jednym z aspektów, które wyróżnią Cię na tle konkurencji.
Social Media – kolejny ważny aspekt. Obecnie niemalże każda firma prowadzi swoje profile na portalach społecznościowych. Udostępnienia oraz lajki są bardzo dobrą formą darmowej reklamy. Dodatkowo właściwe zaangażowanie w prowadzenie takiego profilu przynosi wiele korzyści dla firmy – rozgłos, bezpośrednia relacja z klientami, zapoznanie się z ich oczekiwaniami, doskonała forma komunikacji.
Pamiętaj również, że własna firma to nieustanna praca, związana ze 100% zaangażowaniem. Statystyki podają, że dopiero po 3 latach można liczyć na konkretne dochody. Natomiast nie osiadaj na laurach, jak już osiągniesz oczekiwany poziom – najgorsze co możesz zrobić, to stać w miejscu i się nie rozwijać.
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 20 września 2024
Ekologiczne i zrównoważone praktyki w biznesach rodzinnych
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024
Czy należy ubezpieczyć biżuterię?
- 1 lipca 2024