JobExpress.pl
  • Praca i kariera
  • Nauka
  • Handel
  • Podatki
  • Firmy i usługi
  • Inwestycje
  • Bankowość
  • Szkolenia
O czym musi pamiętać mama, która wraca do pracy?
Praca i kariera
  • 442 Views
  • JobExpress.pl
  • 9 sierpnia 2021
  • Praca i kariera

O czym musi pamiętać mama, która wraca do pracy?

Kobieta, która została mamą, a która musi lub chce wrócić do pracy, ma przed sobą bardzo trudne zadanie. Nie dość, że musi znaleźć kogoś do opieki nad pociechą w czasie jej pobytu w miejscu zatrudnienia, to jeszcze przygotować siebie i dziecko na nową rzeczywistość. O czym jeszcze musi pamiętać mama, która wraca do pracy?

Kiedy mama wraca do pracy?

To kiedy mama wróci do pracy, zależy w dużej mierze od niej. Chodzi głównie o to, na jaki urlop zdecyduje się po urodzeniu dziecka. Na stronie https://mamawpracy.pl można przeczytać dokładne informacje na temat tego, komu przysługuje urlop macierzyński i rodzicielski oraz w jakiej wysokości, a także jakie prawa ma kobieta wracająca do pracy po urodzeniu dziecka.

Zacznijmy od urlopu macierzyńskiego, przyszła mama może o niego wnioskować już na 6 tygodni przed porodem. Jeśli kobieta urodziła jedno dziecko, ma do dyspozycji 20 tygodni, jeśli dwoje – 31 tygodni, w przypadku większej ilości maluszków czas te rośnie. Co ważne, skorzystanie z całego urlopu macierzyńskiego jest obowiązkowe. Kobieta może go skrócić do 14 tygodni, jeśli pociecha będzie wówczas oddana pod stałą opiekę ojca dziecka.

W czasie przebywania na urlopie macierzyńskim kobieta otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy lub 80% wynagrodzenia, jeśli zdecyduje się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego od razu po macierzyńskim. To bardzo częsta praktyka. Urlop rodzicielski to kolejne 32 tygodnie z pociechą lub 34 tygodnie, jeśli urodziło się więcej niż jedno dziecko.

To nie koniec możliwości. Rodzice uprawnieni są również do skorzystania z urlopu wychowawczego. Można rozpocząć go od razu po urlopie rodzicielskim połączonym z macierzyńskim. Warto wiedzieć, że urlop wychowawczy może trwać maksymalnie 36 miesięcy. Co więcej, jeden miesiąc jest zarezerwowany dla drugiego rodzica. Decydując się na urlop wychowawczy, należy mieć na względzie brak wynagrodzenia i zasiłku przez cały ten czas.

Widać więc wyraźnie, że jest kilka scenariuszy powrotu mamy do pracy. Najczęściej pojawia się ona w niej po roku, ale bywa, że i znacznie wcześniej, jeśli decyduje się tylko na urlop macierzyński lub dużo później, jeśli złoży wniosek o urlop wychowawczy.

O czym musi pamiętać mama, która wraca do pracy?

A o czym powinna pamiętać mama, która wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym? Dobrze, by zaczęła od wybrania zaległych urlopów wypoczynkowych. To również spowoduje wydłużenie czasu z dzieckiem. Ponadto w wielu zakładach pracy jest taka praktyka, by nie pozostawiać zbyt wiele niewykorzystanych dni urlopowych na kolejny rok. W czasie przebywania na urlopie z tytułu urodzenia dziecka takie dni się gromadzą.

O czym jeszcze warto wiedzieć? Z pewnością ważne jest to, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego, można rezygnując z urlopu wychowawczego, obniżyć etat, maksymalnie do połowy pełnego wymiaru pracy. Składa się w tym celu wniosek, a pracodawca ma obowiązek go zaakceptować.

Ponadto, dobrze wiedzieć, że rodzicom przysługują w roku dwa dni wolne na opiekę na dziecko, które są pełnopłatne. Oznacza to, że jeśli zdarzy się jakaś wyjątkowa sytuacja, np. nagła choroba, można złożyć wniosek o opiekę na dziecko. Co istotne, we wniosku nie trzeba podawać przyczyny.

Młoda mama wracająca do pracy, która karmi wciąż dziecko piersią, powinna wiedzieć, że przysługuje jej przerwa na karmienie. W przypadku jednego dziecka wynosi ona 2 razy po 30 minut. W praktyce najczęściej przerwy te są łączone tak, by kobieta mogła później przyjść lub wcześniej wyjść z pracy. Co ważne, taka godzinna przerwa codziennie jest pełnopłatna.

Mama wraca do pracy – jak przygotować dziecko?

Powrót mamy do pracy wymaga również przygotowania na tę okoliczność dziecka. Przede wszystkim kluczowe jest znalezienie opieki dla maluszka. Najlepiej, gdy pomoc może zaoferować babcia, jednak najczęściej konieczne jest zatrudnienie niani lub zapisanie dziecka do żłobka. Warto wnikliwie sprawdzić okoliczne placówki, by wybrać jak najlepsze miejsce. Takie, do którego dziecko będzie chodziło z przyjemnością.

A jak przygotować dziecko na pójście mamy do pracy? Tutaj nie ma jednej recepty. Wiele zależy od dziecka. Na pewno warto zacząć wszystko jeszcze zanim mama pójdzie faktycznie do pracy. Kluczowa jest dobra adaptacja. A jak z karmieniem piersią? Dzieci szybko się uczą, że jak nie ma mamy w pobliżu, to nie ma też tego.

Powrót mamy do pracy nie jest łatwy ani dla niej, ani dla dziecka. Najważniejsze jest jednak, by wiedzieć, jak to wszystko wygląda również pod względem prawnym i się na to odpowiednio przygotować.

Previous Posts Kiedy zakupić listwy wykończeniowe do płytek?
Next Posts Maszyny do obróbki drewna, tworzyw i metalu od W.Holztechnik

Leave Your Comment

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Najnowsze artykuły
Wszystko, co warto wiedzieć na temat cyfrowych bliźniaków
  • 30 marca 2023
Wszystko, co warto wiedzieć na temat cyfrowych bliźniaków
Tabletki naturalnie powiększające biust bez recepty
  • 13 grudnia 2022
Tabletki naturalnie powiększające biust bez recepty
Jak wybrać firmę do wykonania strony internetowej
  • 24 listopada 2022
Jak wybrać firmę do wykonania strony internetowej
Zawieszenie działalności a leasing — co należy wiedzieć?
  • 21 listopada 2022
Zawieszenie działalności a leasing — co należy wiedzieć?
<strong>Pasta na trądzik różowaty – poznaj skuteczne rozwiązanie!</strong>
  • 7 listopada 2022
Pasta na trądzik różowaty – poznaj skuteczne rozwiązanie!
Korzyści z zamontowania żaluzji drewnianych
  • 25 października 2022
Korzyści z zamontowania żaluzji drewnianych
Dlaczego warto wręczać pracownikom prezenty firmowe?
  • 24 października 2022
Dlaczego warto wręczać pracownikom prezenty firmowe?
Na co zwrócić uwagę w rankingu pralek?
  • 17 października 2022
Na co zwrócić uwagę w rankingu pralek?

© jobexpress.pl