- 754 Views
- JobExpress.pl
- 6 maja 2021
- Praca i kariera
Pilotowanie śmigłowca i szybowców – różnice w licencjach i uprawnieniach
Pilotowanie różnych statków powietrznych, czyli zarówno samolotów rejsowych, turystycznych, szybowców, jak i śmigłowców, wymaga zdobycia odpowiednich uprawnień. Co ważne, każda maszyna to inne zasady sterowania, inna budowa, inne przeciążenia, dlatego też do pilotowania różnych samolotów, wymagane są zupełnie odmienne licencje. Uprawnienia do lotów można zdobywać w specjalnych ośrodkach szkoleń lotniczych, a egzaminy każdorazowo zdaje się przed Państwową Komisją Egzaminacyjną.
Kurs na pilota helikoptera – jak to wygląda?
Pierwszym krokiem w karierze pilota śmigłowca jest wyrobienie sobie licencji PPL(H), czyli krótko mówiąc uprawnień, które pozwolą na sterowanie śmigłowcem w celach nieodpłatnych. Dopiero ukończenie tego kursu pozwala na samodzielne loty śmigłowcem, ale już żeby móc zarabiać na takich lotach, konieczne będzie wyrobienie dodatkowych uprawnień.
Jak wygląda szkolenie? Kurs opisany w całości np. na stronie ośrodka lotniczego https://osl.azl.pl/project/pplh-smiglowiec/ składa się z dwóch osobnych części: teoretycznej, pozwalającej nabyć ogólnej wiedzy o śmigłowcach, oraz praktycznej, składającej się już z wielu godzin lotów w towarzystwie instruktora i bez. Teoria to naturalnie zajęcia z zasad lotu, drobiazgowo opracowywanych procedur awaryjnych i operacyjnych, prawa lotniczego, planowania lotu, łączności powiązanej z meteorologią ale i zajęć uświadamiających przyszłemu pilotowi możliwości i ograniczenia samego człowieka w powietrzu i w starciu z wielką maszyną. Praktyka to z kolei nauka manewrów wykonywanych w śmigłowcu, zwisy, start, lądowanie, przeloty po kręgu – początkowo w towarzystwie instruktora, a w miarę postępów kursanta – już bez niego.
Jakie szkolenie, żeby móc latać szybowcami?
Większość osób zaczynających przygodę z lataniem nie decyduje się jednak od razu na śmigłowiec czy samolot tradycyjny, a na naukę latania szybowcami. Instruktorzy zgodnie twierdzą, że nie ma lepszego sposobu na obycie się i naukę obcowania z powietrzem, jak właśnie szybowce. Kurs pilota szybowca dostępny w ośrodku https://osl.azl.pl/project/szkolenie-ppla-samolot/ prowadzony jest również dwutorowo i także składa się z części praktycznej i teoretycznej. Sama teoria obejmuje sto godzin nauki, wspieranej na platformie e-learningowej oraz w czasie stacjonarnych wykładów i warsztatów. Praktyka to 15 godzin w powietrzu, w czasie których, na najlepszych polskich szybowcach kursanci uczą się startu, lądowania, lotów po kręgu, zachowania w powietrzu i umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach awaryjnych.
Zarówno szkolenia na licencję pilota śmigłowca, jak i te szybowcowe kończą się zdaniem Państwowego Egzaminu, który daje w danym zakresie lotów pełne uprawnienia i pozwala pilotom na kontynuowanie pasji, ale i dalszej nauki latania, jeśli chcą wyrabiać sobie kolejne zezwolenia. Tu warto dodać, że przed przystąpieniem do takiego szkolenia, należy liczyć się z koniecznością wykonania specjalistycznych badań lotniczo-lekarskich, które pozwolą kandydatowi (lub nie!) w ogóle myśleć o pilotażu.
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024
Czy należy ubezpieczyć biżuterię?
- 1 lipca 2024
Filtry kompaktowe – co to jest i jak działają?
- 1 maja 2024