- 23614 Views
- JobExpress.pl
- 24 lutego 2021
- Praca i kariera
Większość z nas tylko wyczekuje czasu, kiedy osiągnie się wiek emerytalny i będzie można zakończyć swoją karierę zawodową, na rzecz wypoczynku. Bywa jednak i tak, że z różnych powodów konieczne jest kontynuowanie pracy lub traci się ją tuż przed wymaganym progiem emerytalnym. Wówczas pojawia się problem – gdzie osoba starsza może znaleźć zatrudnienie?
Kiedy seniorzy decydują się na podjęcie zatrudnienia?
W idealnym świecie każdy obywatel pracuje do pewnego wieku, by po tym czasie uzyskać możliwość pobierania świadczenia emerytalnego, będącego jego wynagrodzeniem za wszystkie lata pracy. Niestety, ale ideały nie istnieją, a życie często weryfikuje nasze plany i chęci. Bywa tak, że otrzymywana emerytura jest zbyt niska, co może utrudnić życie codzienne i narastające problemy ze zdrowiem. Są też sytuacje, gdy osoby będące w wieku 50+ tracą z jakichś przyczyn zatrudnienie, co wymusza na nich poszukiwanie nowej pracy. Jest to niestety bardzo trudne, a seniorzy pod wieloma względami są niemalże na straconej pozycji jeżeli chodzi o rynek pracy.
To jednak nie oznacza, że nie ma tutaj żadnych możliwości – są, choć wymagają od osób starszych zweryfikowania swojego życia, potrzeb i możliwości, także sił fizycznych.
Praca dla seniora – opieka nad dziećmi
Wiele osób starszych może mieć problem ze znalezieniem pełnoprawnego zatrudnienia w firmie, dlatego warto szukać innych rozwiązań, dających szansę na zarobek. Z racji tego, że będąc na emeryturze, ma się więcej czasu, seniorzy mogą zajmować się dziećmi (zobacz jak zatrudnić na blogseniora.pl), a tym samym podjąć się pracy jako opiekunka/opiekun. W dzisiejszych zabieganych czasach wielu rodziców szuka wsparcia właśnie w tym zakresie, a czy babcia i dziadek nie są najlepszym wyborem? Z powodzeniem można założyć działalność gospodarczą i w ten sposób pobierać odpowiednie wynagrodzenie, a zleceń szukać poprzez serwisy ogłoszeniowe.
Praca w ochronie dla seniora – czy warto?
Bardzo popularnym wyborem wśród seniorów, zwłaszcza mężczyzn jest praca w ochronie. Może wydawać się to dziwnym, jako że ochroniarze kojarzą się nam z młodością, siłą i sprawnością, jednak wiele sklepów i punktów usługowych szuka właśnie osób w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym. Dlaczego warto? Przede wszystkim najczęściej jest to praca w niepełnym wymiarze godzin i niezbyt wymagająca, a także wbrew pozorom bardzo bezpieczna. Praca ta najczęściej polega po prostu na obserwowaniu sklepu i klientów i nic ponadto.
Senior może zostać dozorcą
Kolejna niezbyt trudna praca, na którą mogą zdecydować się seniorzy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Bycie dozorcą czy szatniarzem nie wymaga szczególnych umiejętności ani kwalifikacji i świetnie sprawdza się jako forma dodatkowego zarobku. Dzięki temu przy niewielkim wysiłku wciąż pozostaje się aktywnym zawodowo, przy okazji otrzymuje się pieniądze, a także wciąż ma się kontakt z innymi ludźmi.
Jak szukać pracy dla seniorów?
W pierwszej kolejności warto sprawdzić oferty pracy dostępne w serwisach ogłoszeniowych, a także w miejscowych urzędach pracy. Nierzadko pracodawcy szukają właśnie osób starszych do wykonywania prostych robót, w formie dodatkowego zarobku. Jednocześnie należy też uważać, bo łatwo można trafić na nieuczciwe osoby, które żerując na naiwności osób starszych, mogą chcieć je wykorzystać, wyłudzając pieniądze. Ostrożności nigdy za wiele.
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024
Czy należy ubezpieczyć biżuterię?
- 1 lipca 2024
Filtry kompaktowe – co to jest i jak działają?
- 1 maja 2024
Zakup nieruchomości – różne formy finansowania
- 15 marca 2024