- 728 Views
- JobExpress.pl
- 21 sierpnia 2022
- Firmy i usługi
Ukojenie w sporcie – jak wysiłek pomaga psychice?
Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Każdy myśląc o zdrowiu, ma zapewne wyobrażenie o doskonałej kondycji fizycznej. Według Światowej Organizacji Zdrowia, dobrostan dotyczy nie tylko sfery cielesnej. Obejmuje także sferę społeczną i psychiczną. Jakie płyną korzyści dla psychiki z uprawiania sportu?
Lepszy nastrój
Wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie się endorfin (potocznie zwanymi hormonami szczęścia) produkowanych przez przysadkę mózgową. Niwelują one ból, obniżają poziom kortyzolu i wprawiają nas w niemal euforyczny stan. Wystarczy spojrzeć na pełne radości twarze sportowców po ukończeniu maratonu, czy udanym treningu. Lepszy nastrój powoduje uczucie przyjemności, dzięki któremu zyskujemy pozytywne nastawienie do życia.
Poprawa wyglądu – lepsza samoocena
Regularne uprawianie sportu pozwala nam zrzucić zbędne kilogramy i cieszyć się odmienioną, zdrową sylwetką. Widząc w lustrze efekty swoich działań, nietrudno być z siebie dumnym. Zarys mięśni, zniknięcie cellulitu, lepsza kondycja skóry, włosów i paznokci… To tylko niektóre korzyści wynikające z uprawiania sportu, mające wpływ na nasz wygląd! A wiadomo – jeśli czujemy się lepiej w swoim ciele – nasza samoocena rośnie i napędza nas do działania.
Motywujące sukcesy
Kto z nas nie lubi osiągać sukcesów? Chyba nie ma na świecie takiej osoby. Sport to prawdziwe pole do popisu w tej dziedzinie. Nieważne jaką dyscyplinę wybierzesz – w każdej z nich z pewnością zauważysz swoje osiągnięcia, czy to mniejsze, czy większe. Sukcesem może być zrzucenie paru kilogramów, a także zwycięstwo w zawodach sportowych. Możliwości jest mnóstwo. A jak wiadomo, osiągnięcia sprawiają, że jesteśmy bardziej zadowoleni ze swojego życia i chcemy osiągać jeszcze więcej.
Lepszy sen
Zdrowy sen to nie tylko podstawa zdrowia fizycznego. Prawidłowe wysypianie się ma także ogromne znaczenie dla psychiki. Sen pozwala się zregenerować, poprawia pamięć i koncentrację. Dzięki regularnemu uprawianiu sportu poprawia się higiena snu. Nie wybudzamy się, łatwiej jest nam zasnąć. Zrelaksowani i wypoczęci czujemy się lepiej.
Pokonanie uzależnień
Aktywność fizyczna sprawia, że mniej chętnie sięgamy po używki. Sport skutecznie odwraca uwagę. W dodatku, wytwarzane endorfiny sprawiają, że nie czujemy potrzeby dodatkowo „poprawiać” sobie humoru.
Zwiększenie kreatywności
Odpowiednio dotleniony, dzięki ćwiczeniom fizycznym mózg, jest skarbnicą kreatywnych pomysłów. Naukowcy udowodnili, że regularne uprawianie sportu, wytwarza nowe połączenia nerwowe w mózgu. Jeśli Twoja praca lub hobby wymaga od Ciebie twórczości – sport Ci w tym pomoże. A wiadomo, że sukcesy na polu zawodowym korzystnie wpływają na naszą psychikę.
Podsumowanie
Korzyści płynących z uprawiania sportu jest niesamowicie dużo. Jeśli czujesz się przygnębiony, masz gorszy czas – poszukaj ukojenia w sporcie. Powiedzenie „Jest Ci smutno? Idź pobiegać!” ma w sobie ziarno prawdy. Jeśli jednak problemy Cię przytłaczają – nie bój się skorzystać z profesjonalnej pomocy. Nic nie zaszkodzi jednak, gdy spróbujesz pomóc sobie uprawianiem sportu. Korzyści gwarantowane.
Jak widać terapia w sporcie odgrywa naprawdę dużą rolę.
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024
Czy należy ubezpieczyć biżuterię?
- 1 lipca 2024
Filtry kompaktowe – co to jest i jak działają?
- 1 maja 2024