- 994 Views
- JobExpress.pl
- 8 września 2021
- Praca i kariera
Wsparcie psychologiczne w pracy
Wypalenie zawodowe znane jest od lat, ale dopiero od niedawna stanowi jednostkę chorobową zatwierdzoną przez WHO. Syndrom wypalenia zawodowego może dosięgnąć każdego – bez względu na branżę oraz wielkość przedsiębiorstwa, dlatego tak ważne jest zadbanie o równowagę psychiczną pracowników. Wsparcie psychologiczne w pracy może być jednym z benefitów, który nie tylko wpłynie pozytywnie na osoby zatrudnione, ale również przełoży się na wydajność całej organizacji.
W 2019 roku WHO uznało wypalenie zawodowe za jednostkę chorobową. Szacuje się, że w Polsce dotkniętych syndromem jest około 5% pracowników, ale co czwarty Polak boryka się z charakterystycznymi dla tej jednostki objawami, czyli:
– wyczerpaniem i brakiem energii,
– negatywnym nastawieniem do pracy,
– brakiem skuteczności zawodowej.
To oznacza, że poradzenie sobie z tym problemem jest tak samo ważne dla pracownika, jak i pracodawcy – tylko w ten sposób możliwe jest zatrzymanie fluktuacji, jak i zwiększenie wydajności całej organizacji.
Work – life – balance – podstawa dobrego samopoczucia
Dobre samopoczucie psychiczne pracownika wpływa pozytywnie na jego wkład w budowę organizacji – zarówno w odniesieniu do kultury organizacyjnej, jak i zwiększenia wydajności. Najważniejszym elementem jest utrzymanie równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Oznacza to, że każdy z nas jest w stanie wykonać swoje obowiązki w określonym czasie, a pozostały czas przeznaczamy na odpoczynek, własne hobby, a także na spotkania z rodziną czy przyjaciółmi.
Zaburzenie tego cyklu wiąże się ze spadkiem wydajności pracowników – ich zmęczenie przekłada się na wykonywanie obowiązków, a w konsekwencji do popadania w apatię, skąd już krótka droga do klasycznego wypalenia zawodowego.
Aby zapobiec takim sytuacjom niezbędne jest zadbanie o pracowników – pomaga w tym kultura organizacyjna, zbudowana zarówno przez założycieli, jak i przez osoby zatrudnione. Idee przyświecające całej organizacji są istotne także z punktu widzenia nowych pracowników, którzy znając je mogą zadecydować, czy dana firma pasuje do ich własnych ideałów.
Dobrze komunikowana kultura organizacyjna wymaga także uzupełnienia o benefity – to najczęściej dodatki namacalne, jak owocowe czwartki, słodkie piątki czy karta Multisport. Coraz częściej pracodawcy sięgają także po inne zabiegi, do których zalicza się praca zdalna czy krótszy czas pracy. I choć rzeczywiście każdy z tych dodatków wpływa na poprawę samopoczucia, to dla utrzymania kondycji psychicznej niezwykle ważna jest także opieka zdrowotna.
Terapia w pracy
Prywatna opieka zdrowotna to benefit nie tylko dla pracownika, ale również pracodawcy – możliwość umówienia się na wizytę w aplikacji, wybór odpowiedniej godziny sprawia, że osoby zatrudnione rzadziej biorą wolne ze względu na stan swojego zdrowia.
Co więcej, szeroki wybór specjalistów pozwala na wykonanie szeregu badań, dzięki którym walka o dobre zdrowie jest znacznie prostsza. Dobra kondycja fizyczna nawet w przypadku pracowników biurowych jest kluczowa do zachowania odpowiedniej wydajności, ale zapominamy, że równie istotna jest kwestia kondycji psychicznej.
Jej stan zależny jest od wielu czynników – to nie tylko wypalenie zawodowe, ale także życie prywatne, którego nie jesteśmy w stanie wyłączyć po przekroczeniu progu biura. Nie każdy z nas jest ekstrawertykiem, wiele osób tłamsi w sobie problemy, co może być przyczyną stanów depresyjnych. W takich sytuacjach bardzo często wystarczy rozmowa ze specjalistą, który pozwoli rozwiązać problemy, czasem skieruje do innego specjalisty, który pomoże wdrożyć terapię farmakologiczną.
Wsparcie psychologiczne w pracy pozwala pracownikom poczuć się potrzebnym, buduje ich pewność siebie, ale przede wszystkim pozwala im na nowo spojrzeć na służbowe obowiązki, często dając przysłowiowego „kopa” do dalszej pracy. A jak to wsparcie zapewnić?
Benefit na miarę XXI wieku
Coraz więcej korporacji decyduje się na zatrudnienie psychologa na stałe – ma to pomóc pracownikom w rozładowaniu swoich problemów. Jednak często sami pracownicy boją się korzystać z takich usług – jest to związane z brakiem zaufania: a co, jeśli psycholog wszystko powie mojemu szefowi? Oczywiście, jest to niezgodne z etyką zawodu, jednakże obawa jest całkowicie zrozumiała.
Dużo lepszym rozwiązaniem jest danie pracownikom dostępu do platformy, na której będą mogli sami zdecydować z kim, o której godzinie i kiedy zechcą porozmawiać. To jedna z funkcji Motivizer, która zapewnia wsparcie psychologa 24h/7 dni w tygodniu.
Benefity XXI wieku to nie tylko sport i przekąski, ale coraz częściej holistyczne podejście do pracownika – tak, aby praca nie była dla niego przymusem, a miejscem, do którego chętnie będzie przychodził. Nie jest to możliwe bez odpowiedniej kondycji psychicznej, dlatego wsparcie psychologiczne w pracy jest kluczem do sukcesu.
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024
Czy należy ubezpieczyć biżuterię?
- 1 lipca 2024
Filtry kompaktowe – co to jest i jak działają?
- 1 maja 2024