- 956 Views
- JobExpress.pl
- 16 stycznia 2022
- Praca i kariera
Jak znaleźć dobrze płatną pracę w Holandii?
Wielu młodych ludzi decyduje się na wyjazd zagranicę w poszukiwaniu lepszego życia, zarobków i ogólnie panujących warunków, które będą sprzyjały unormowaniu sytuacji finansowej, edukacji i założeniu rodziny. Migracja ludności nie jest niczym zaskakującym, każdy szuka lepszych warunków niż te, które zna. Z tego powodu my wyjeżdżamy z Polski, a do Polski napływają inne narodowości, dokładnie w tym samym celu. I chociaż często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że ktoś nam, albo my wyjeżdżając zagranicę zabiera pracę, to nie do końca jest to prawdą, ponieważ sami ustalamy nasze granice – ile godzin chcemy pracować, jak dużo chcemy zarabiać i podejmujemy decyzje, które przybliżają nas do tego celu.
Pierwsza praca zagranicą – jak ją znaleźć?
Jeżeli do tej pory nie pracowaliśmy zagranicą, a nasze podróże turystyczne ograniczały się wyłącznie do Polski, to warto skorzystać z usług agencji pracy, która działa na rynku zagranicznym. Jak każdy pośrednik, tak samo agencja pracy, to firma która pośredniczy w znalezieniu miejsca zatrudnienia, więc za pewne stawka, którą oferuje będzie niższa niż gdybyśmy znaleźli ofertę na własną rękę, jednak zalet takiej formy poszukiwania zatrudnienia jest znacznie więcej i warto się na nią zdecydować. Innym pomysłem może być też skorzystanie z pomocnej dłoni znajomych czy rodziny, którzy już posiadają doświadczenie oraz zatrudnienie w jakimś konkretnym miejscu, jednak musimy mieć na uwadze, że chociażby zalezienie noclegu, negocjowanie zatrudnienia na umowę oraz stawka za jaką pracujemy jest po naszej stronie.
Dlaczego warto skorzystać z usług agencji pracy?
Agencje pośredniczące w zatrudnieniu, chociażby w przypadku pracy w Holandii, dbają o legalne zatrudnienie. Oznacza to, że nie ma mowy o zatrudnieniu bez umowy, bez opłacania składek i odprowadzania podatków. Dodatkową korzyścią jest zorganizowanie zakwaterowania, ubezpieczenie, codzienny dowóz do miejsca zatrudnienia, a także opieka polskiego koordynatora, który w razie potrzeby służy pomocą i może także o wszelkich nieprawidłowościach rozmawiać w naszym imieniu z pracodawcą. Ponadto wiele agencji pracy organizuje bezpośredni dojazd z Polski zagranicę, do miejsca zatrudnienia lub w miejsce zakwaterowania, a to kolejny aspekt, którym nie musimy się martwić. Największym jednak atutem są zarobki, znacznie wyższe niż te, które oferują Polscy pracodawcy.
Język, a praca zagranicą
Praca w Holandii nie wymaga zbyt dobrej znajomości języka. Pomimo tego, że język urzędowy w Holandii to holenderski (niderlandzki) lub fryzyjski (używany lokalnie), to w pracy zazwyczaj wymagany jest język angielski, czyli uniwersalny na całym świecie. Poziom, który pozwoli nam swobodnie porozumiewać się w pracy, to zazwyczaj A2 lub B1/B2, a niekiedy znajomość języka angielskiego w ogóle nie jest wymagana. Jeżeli znajomość języka obcego nie jest u nas na wysokim poziomie, to wiadomo, że rodzi to problemy komunikacyjne i może powodować dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, ale po kilku dniach czy tygodniach nasze umiejętności językowe stają się co raz większe, więcej rozumiemy, więcej umiemy powiedzieć, a w razie problemów komunikacyjnych z pomocą przychodzą tłumacze online, dzięki którym bez zastrzeżeń możemy porozumiewać się w obcym języku, bez obawy o brak zrozumienia przez drugą stronę.
Koszty kontra zarobki związane z pracą w Holandii
Z zależności od agencji pracy z jaką podejmiesz współprace ponosisz koszty za zakwaterowanie, ubezpieczenie, transport do miejsca zatrudnienia i z potworem, oraz wyżywienie, którego pośrednik nie oferuje. Zarobki po przeliczeniu na polskie złotówki wahają się w granicach 9500 zł miesięcznie. Warto też zaznaczyć, że w Holandii za brak nieobecności przysługują dodatkowe bonusy, a praca w niedziele i święta, praca po godzinach czy praca w trybie zmianowym jest lepiej płatna, przez co zarobek miesięczny będzie o wiele wyższy. Nawet po odjęciu kosztów nasza wypłata miesięczna przekracza dochody o których w kraju możemy często wyłącznie pomarzyć.
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024
Czy należy ubezpieczyć biżuterię?
- 1 lipca 2024
Filtry kompaktowe – co to jest i jak działają?
- 1 maja 2024