- 772 Views
- JobExpress.pl
- 15 stycznia 2022
- Praca i kariera
Szkolenie na wózki widłowe szansą na znalezienie dobrze płatnej pracy
Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że ukończenie studiów wyższych stanowi gwarancję znalezienia dobrze płatnej pracy. Od tego czasu sytuacja na rynku pracy uległa jednak zmianie. Obecnie szczególnie poszukiwani przez pracodawców są specjaliści posiadający konkretny zawód i uprawnienia. Deficyt operatorów wózków widłowych sprawia, że osoby obsługujące tego rodzaju maszyny mogą liczyć na ciekawą pracę i wysokie zarobki.
Korzyści z posiadania uprawnień do obsługi wózków widłowych
Wózek widłowy to pojazd mechaniczny o napędzie silnikowym wykorzystywany do przenoszenia różnego rodzaju ładunków na niewielkie odległości. Tego rodzaju sprzęt jest powszechnie wykorzystywany w magazynach i punktach przeładunkowych. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami obsługiwać wózek widłowy może osoba, która ukończyła 18 lat i ma odpowiednie uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Za prowadzenie sprzętu bez uprawnień grożą kary finansowe, nakładane zarówno na pracodawcę, jak i pracownika. Ważność uprawnień na wózki widłowe w zależności od rodzaju sprzętu wynosi od 5 do 10 lat. Osoby, które ukończyły kurs i zdały egzamin państwowy z wynikiem pozytywnym, mogą liczyć na znalezienie dobrze płatnej pracy w magazynach, supermarketach lub marketach budowlanych. Co istotne, uprawnienia na wózki widłowe wydawane przez UDT uznawane są także w innych krajach UE. Ich zdobycie może więc stanowić przepustkę do pracy za granicą.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kursu
Kursy na wózki widłowe organizowane są przez akredytowane ośrodki szkoleniowe, takie jak GRUPA SILESIA Sp. z o.o. Przy wyborze ośrodka szkoleniowego należy zwracać szczególną uwagę na jego renomę. Dla kursanta niezwykle istotne jest, by mógł uczyć się na nowoczesnym sprzęcie, podobnym do tego, który jest wykorzystywany przez przedsiębiorców. Niezwykle ważne są także umiejętności, wiedza i doświadczenie instruktorów. Tylko wykwalifikowany wykładowca jest w stanie w sposób przystępny przekazać posiadaną wiedzę kursantowi i pomóc mu zdobyć nowe kwalifikacje. Najlepsze ośrodki szkoleniowe podczas zajęć teoretycznych wykorzystują materiały wideo oraz prezentacje multimedialne. Dzięki nim kurs zyskuje bardziej atrakcyjną i przystępną formę. Kursant może liczyć także na skrypty, pomoce naukowe i inne materiały dydaktyczne przeznaczone do samodzielnej nauki, które ułatwiają zaliczenie egzaminu i podjęcie pracy operatora wózka widłowego. Przy wyborze ośrodka szkoleniowego warto zwrócić uwagę także na jego lokalizację. Skorzystanie z ośrodka blisko miejsca zamieszkania pozwala obniżyć koszty związane z dojazdem na zajęcia.
Przebieg szkolenia i egzaminu
Szkolenie na wózki widłowe podlega standaryzacji UDT. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi czas trwania kursu wynosi 35 godzin lekcyjnych, gdzie każda lekcja trwa 45 minut. Program szkolenia rozpoczyna się od testu, którego celem jest sprawdzenie wiedzy kursantów. Osoby, które uzyskają poniżej 60% odpowiedzi pozytywnych, kierowane są na trwające 4 godziny lekcyjne szkolenie uzupełniające. Pozwala to na wyrównanie poziomu wiedzy wszystkich osób uczestniczących w kursie. Na program główny składa się 25 godzin zajęć teoretycznych oraz 10 godzin zajęć praktycznych. W tym czasie kursant zdobywa niezbędną do prowadzenia wózka wiedzę oraz umiejętności.
Należy podkreślić, że samo ukończenie kursu nie uprawnia do prowadzenia wózków widłowych. Wszystkie kursy UDT kończą się egzaminem państwowym odbywającym się zazwyczaj na terenie ośrodka, w którym prowadzono szkolenie. Komisja egzaminacyjna składa się z dwóch inspektorów UDT. Każdy kursant, który zamierza przystąpić do egzaminu zawodowego, powinien złożyć stosowny wniosek na 3 tygodnie przed wyznaczonym terminem. Egzamin rozpoczyna się od weryfikacji tożsamości kursanta. Następnie inspektorzy zadają osobie egzaminowanej 5 pytań podzielonych na dwie części. Aby przejść do etapu praktycznego, należy udzielić przynajmniej 1 poprawnej odpowiedzi z działu ogólnego i minimum 2 poprawnych odpowiedzi z działu technicznego. Umiejętności poruszania się wózkiem weryfikowane są na placu manewrowym podczas egzaminu praktycznego trwającego około godzinę. Po zdanym egzaminie kursant otrzymuje legitymację UDT potwierdzającą posiadane uprawnienia.
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024
Czy należy ubezpieczyć biżuterię?
- 1 lipca 2024
Filtry kompaktowe – co to jest i jak działają?
- 1 maja 2024
Zakup nieruchomości – różne formy finansowania
- 15 marca 2024