- 723 Views
- JobExpress.pl
- 18 lutego 2021
- Firmy i usługi
Czym jest tak zwana restrukturyzacja firmy i kiedy jest najlepszy czas, aby zdecydować się na reorganizację przedsiębiorstwa? Z czym wiąże się restrukturyzacja i jakie spełnia funkcje? Czy potrafi pomóc przedsiębiorstwu w kryzysie, a może jest naturalnym procesem zawsze wtedy, gdy firma wkracza w etap dynamicznego rozwoju? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule!
Jak wygląda restrukturyzacja firmy?
Restrukturyzacja firmy jest zbiorem określonych czynności, które mają poprawić wydolność przedsiębiorstwa i jego efektywność, aby nie uległo kryzysowi finansowemu, z którego nie będzie mogło już wyjść. Szczegółowa analiza przedsiębiorstwa pozwala na określenie, które z jego części składowych wymagają przeorganizowania, a które należy zostawić w niezmienionej formie, gdyż generują zysk i działają prawidłowo. Często wprowadzane zmiany nie mogą mieć innego charakteru niż radykalny, dlatego restrukturyzacja firmy nigdy nie jest zadaniem łatwym, ale w znaczący sposób może wpłynąć na przywrócenie jej sprawności.
Rodzaje restrukturyzacji
Istnieje kilka rodzajów restrukturyzacji. Restrukturyzacja sądowa jest przeprowadzana wtedy, gdy w jej procesie uczestniczy doradca restrukturyzacyjny. Wyróżniamy kilka modeli restrukturyzacji sądowej:
- postępowanie o zatwierdzenie układu: to restrukturyzacja przedsądowa, która pozwala na zawarcie umowy poprzez ustalenie warunków restrukturyzacji z wierzycielami w sposób bezpośredni
- przyspieszone postępowanie układowe: w tym modelu dłużnik umawia się z wierzycielem na podstawie przedstawionego planu restrukturyzacji, spisu wierzytelności i harmonogramu spłat tychże; umowę zatwierdzają wierzyciele, a zadaniem sądu jest powołanie doradcy restrukturyzacyjnego
- postępowanie układowe: umowa między wierzycielami może w tym przypadku zostać zawarte wtedy, gdy sporządzony zostanie spis wierzytelności zatwierdzony przez wierzycieli, ale tylko w sytuacji, kiedy wierzytelności sporne przekraczają 15% sumy wierzytelności
- postępowanie sanacyjne: najbardziej skomplikowany rodzaj restrukturyzacji, bo pozwala chronić przedsiębiorstwo przed działaniami komorniczymi, a także pozwala na zrywanie niekorzystnych umów i zwalnianie pracowników bez konsekwencji.
Dla kogo restrukturyzacja?
Dla wszystkich tych przedsiębiorstw, które zauważyły jakiekolwiek symptomy kryzysu finansowego. Nie może jednak z prawa do restrukturyzacji skorzystać przedsiębiorstwo w dobrej kondycji finansowej, które problemy finansowe ma tylko tymczasowo. Z prawa do restrukturyzacji może też korzystać przedsiębiorstwo, wobec którego prowadzone są działania komornicze. Przy dokonywaniu restrukturyzacji warto jednak skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, którego kompetencje pozwolą na poradzenie sobie z zadaniem przeorganizowania przedsiębiorstwa. Prawnik powinien pracować w taki sposób, by realnie móc wpłynąć na poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstwa i uratować je przed likwidacją.
- 8 października 2024
Procenty w matematyce – jak je obliczać i gdzie je wykorzystać?
- 20 września 2024
Ekologiczne i zrównoważone praktyki w biznesach rodzinnych
- 6 września 2024
Operator maszyn budowlanych – jak zacząć?
- 2 września 2024
Jak oszczędnie wybrać materiały budowlane do swojego projektu?
- 5 lipca 2024
Czy należy ubezpieczyć biżuterię?
- 1 lipca 2024